Андрій Жив'юк » Один із «perpetrators»: комендант УНКВД–УМГБ–УКГБ Петро Климчук
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Один із «perpetrators»: комендант УНКВД–УМГБ–УКГБ Петро Климчук

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 06.08.2020
Твір змінено: 06.08.2020
Завантажити: pdf див. (4.8 МБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (52) 2019


Мета статті – на підставі документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України у Києві і Рівному (наказів по особовому складу УНКВД/УНКГБ у Рівненській області, особової справи, архівно-кримінальних справ репресованих громадян) дослідити біографію Петра Антроповича Климчука – одного із «perpetrator», коменданта, начальника комендантського відділу, начальника адміністративного відділення, начальника слідчого ізолятора управлінь НКВД/НКГБ/МГБ/МВД/КГБ у Вінницькій, Луцькій, Рівненській, Львівській областях; з’ясувати особисту участь Петра Климчука як керівника структурних підрозділів, що забезпечували виконання смертних вироків, у Великому терорі на Вінниччині, «першій» та «другій» радянізації Рівненщини, ліквідації українського націоналістичного підпілля на Львівщині.

Відтворюючи основні етапи біографії співробітника НКВД/НКГБ/МГБ/КГБ Петра Климчука, автор використав антропологічний та просопографічний підхід. Для реалізації означеної мети були застосовані біографічний, проблемно-хронологічний, конкретно-пошуковий, історико-генетичний, лінійно-хронологічний методи, методи психологічної та історичної реконструкції.

З’ясовано, що Петро Климчук відіграв ключову роль під час Вінницької трагедії 1937–1938 рр. як один з виконавців– perpetrator, ставши знаряддям і уособленням Великого терору в цьому регіоні. Таке ж завдання він виконував у західних областях УРСР у 1939–1941 рр. і 1944–1959 рр., зокрема у Рівненській і Львівській, що перетворилися на «нову територію терору», де зберігали й використовували кадри карателів з органів держбезпеки. Водночас Петро Климчук відіграв допоміжну, але функціональну роль як чистильник слідів злочинів радянської каральної системи.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.