додати сторінку до вибраного |
Про е-бібліотеку «Чтиво»
Мета діяльності
Метою діяльності даної е-бібліотеки є поширення і популяризація україномовних творів серед читачів. Причин виникнення бібліотеки є декілька і основні з них розкрито нижче.
Оскільки в Україні на даний час склалась така ситуація, коли через нестачу коштів фонди звичайних бібліотек (як шкільних, так і громадських) поповнюються дуже повільними темпами, то це призводить до значного браку книжок нерадянського періоду - тих, що були заборонені московськими більшовиками і до останнього часу запилювались у спецсховищах, тих, що видавались українською діаспорою, а також видань останніх років - такі книги звичайній людині надзвичайно важко роздобути у паперовому вигляді.
Школярі та студенти не мають можливості читати потрібну або бажану літературу у відповідній кількості ще й через цілком прагматичний матеріальний фактор, бо вартість україномовної книги, як правило, дуже часто перевищує вартість іншомовної, а бібліотеки ВНЗ та шкіл, тим паче «провінційних», не милують око розмаїттям вибору.
Крім того, навіть спеціалізовані книжкові ринки та книгарні великих міст не втішають книголюба асортиментом україномовних книг. Дехто мотивує це економічною невигідністю торгівлі україномовною літературою, інші - малими накладами видань, які швидко розходяться або взагалі не доходять до торгових точок...
Остання важлива причина - невблаганний поступ інформаційних технологій. Вже зараз величезна кількість людей читає літературу в електронному вигляді, а є й такі, хто взагалі відмовився від паперових прототипів електронних книг сучасності, як від пережитку минулого, хоча таких людей наразі дуже мало. Якщо ще 10-20 років тому книголюб витворяв чудеса акробатики при намаганні розкрити книгу чи перегорнути сторінку в переповненому громадському транспорті, то зараз достатньо розмістити на долоні мобільний телефон чи кишеньковий комп'ютер і можна читати книгу навіть у цілковитій темряві.
Компактність, зручність та унівесальність електронних текстів дають привід казати, що в електронної книги велике майбутнє і ми, українці, просто зобов'язані йти в ногу з часом.
Пріоритети
Пріоритетними завданнями, які повинна виконувати книгозбірня «Чтива» є:
* Надання читачам якісних електронних книг в повному обсязі (не уривки і не скорочені варіанти) і в якомога більшій кількості.
* Забезпечення школярів та студентів україномовним літматеріалом, який вони вивчають за програмами навчальних закладів.
* Збереження і поширення української думки в слові, а відтак і збереження національної пам'яті.
* Забезпечення зручного користування і доступу до вмісту е-бібліотеки усіма можливими способами.
Історія розвитку
У своїх витоках дана е-бібліотека була підбіркою текстів у форматі *.txt, які накопичувались у приватній колекції та форматувались для зручного читання на мобільному телефоні (кому цікаво - це Siemens SL45i). В подальшому було вирішено поділитися власними надбаннями з громадськістю...
Результатом такого бажання було створення у 2005 році першої версії цього сайту. Перший пробний запуск відбувся 10.08.2005 року. Сайт мав простий формат HTML-сторінок, тексти зберігались виключно у форматі *.txt, як файли на сервері.
У жовтні 2005 року почалось обговорення переведення бібліотеки на динамічний двигун, складання техзавдання.
Паралельно з розробкою нової версії бібліотеки велось мляве поповнення текстами старої. На момент останнього оновлення (05.02.2007) стара версія бібліотеки налічувала 474 прозові твори 119-х українських авторів.
Після тривалого обговорення, розробки, наповення та тестування, 22 січня 2008 року, до Дня Соборності України, офіційно відкрито оновлену версію «Чтива», що працює на основі динамічного двигуна з новими, набагато ширшими можливостями. Формат файлів, які зберігаються у бібліотеці, практично нічим не обмежується. Після цілоденної боротьби з хост-сервером е-бібліотека «вийшла на інтернет-орбіту» о 19:00 (за київським часом) і налічувала 1070 творів 378-ми українських та іноземних авторів.
21.05.2009 року відбувся публічний запуск бібліотеки на двигуні версії 2.0, який містить багато нововведень, зокрема, систему реєстрації та багато корисних функцій, що безпосередньо пов'язані з обліковими записами користувачів. Книгосхов налічує 1504 твори 591 автора (перекладача).
Над е-бібліотекою добряче попотіли:
В. С. — заснування, концепція, «ідеологія» [2005-...];
С. Г. — 100% технічної роботи над двигуном бібліотеки, втілення ідей у цифрі [2005-...];
О. Р. — допомога, поради, PR [2007-2009].
Контактна адреса е-пошти:
Далі буде... Бо ще так не було, щоб ніяк не було.