Наталія Яковенко » Паралельний світ: Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI - XVII ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Паралельний світ: Дослідження з історії уявлень та ідей в Україні XVI - XVII ст.

Есей
Написано: 2002 року
Розділ: Історична
Додав: balik2
Твір додано: 25.03.2012
Твір змінено: 25.03.2012
Завантажити: djvu (7.4 МБ)
Опис: Відомий український історик, голова Товариства дослідників Центрально-Східної Європи, професор Києво-Могилянської академії Наталя Яковенко у новій ґрунтовній розвідці продовжує та розвиває тези своєї попередньої монографії "Українська шляхта з кінця XVI до середини XVII ст." (1993). Цього разу дослідниця залучає до розгляду матеріял не так соціяльної, як інтелектуальної історії, піддаючи аналізові корпус уявлень та ідей, властивих еліті того суспільства, що існувало в Україні протягом XVI - XVII століть. В одинадцяти статтях збірки з антропологічної перспективи реконструйовано внутрішню та суб'єктивну історію ранньомодерного українського шляхтича (меншою мірою - козака), форми його самоусвідомлення, погляди на довколишній світ, стереотипи уявлень і спроби творити на цій підставі квазіідеологію. "Коло запитань, які я ставила джерелам, - зазначає авторка, - стосувалося передовсім мотивацій соціяльної поведінки: що належало до пріоритетних вартостей і чому? якими були засади (та правила) культурних сенсів? які взірці нормативної/девіянтної поведінки вважалися усталеними і чому? Саме ці речі, як відомо, обумовлюють так звану "другу реальність" - той "паралельний світ", або образ реальности у свідомості людини, котрий примушує її чинити так, а не інакше, шанувати й наслідувати чи ганити й відкидати те, а не інше".

Тексти, вміщені у чотирьох розділах збірки ("Територія уявлень і стереотипи", "Війни реальні / війни в уяві", "Від уявлених вартостей до ідей", "Довге життя ідей та стереотипів"), написано протягом останнього десятиліття і спеціяльно для цього видання суттєво змодифіковано, розширено й доповнено новою бібліографічною інформацією. Наприкінці книжки подано анотований іменний покажчик.
Пов'язані твори:
Imagining Early Modern Ukraine: The "Parallel World" of Natalia Iakovenko (англ.) (авт. Сергій Плохій) Істор. Рецензія 2001
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.