Костянтин Тищенко » Десять історичних свідків прадавности української мови
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Десять історичних свідків прадавности української мови

Стаття
Написано: 2023 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 03.08.2023
Твір змінено: 03.08.2023
Завантажити: pdf див. (1.5 МБ)
Опис: Вичитана автором версія публікації.

"Нові погляди особливо нас вражають, коли побудовані на давно відомих фактах [Регирер, 182]. Пів століття тому Г. Шустер-Шевць зробив своє відкриття в галузі верхньолужицької історичної фонетики; від 1950-х рр. відомо про діалектне [ÿ] на Сіверщині, про потужне пасмо ізоглос упоперек Білоруси, про грамоти на бересті з Новгорода, про базовий список слів М. Сводеша; наприкінці XVIII ст. записано кілька текстів тоді ще вживаною полабською мовою. Споконвіку на видноті масові українські мовні явища — фаринґальне -г- [h], майбутній недоконаний час (гс-тиму, житимеш), словотвірні суфікси -ар і -ина (засвоєні, відповідно, від скіфів, римлян, ґотів, кельтів). У нашому дослідженні всі названі і, що істотно, здавна відомі мовні факти перетнулися з новими перспективними наслідками для історії української мови. У який саме спосіб це сталося, — розкрито на дальших сторінках статті."

Тищенко К.М. Десять історичних свідків прадавности української мови // Вісник НТШ. – 2023. – № 67. – С. 64-76
 
Відгуки читачів:
 
07.02.2024 • windata
Дякую. За статтю і за виправлення.
19.08.2023 • Olexa D.
Декілька зауважень:

- на с. 75 як унікальну рису української мови зазначено закінчення -ові у ДАВАЛЬНОМУ відмінку однини.
Це описка. У матриці 82 характерних рис, що вона, наприклад, доступна до перегляду у Вікіпедії у статті "Долітописна мовна історія українців", зазначено як характерну українську рису закінчення -ові у МІСЦЕВОМУ відмінку: при батькові, на синові. (№47 у матриці та у статті "Всеслов'янськість мови українців").

- на с. 68 зазначено: "...видно, що всі до одної літери Ы писані з коротшим другим елементом: Ы". При цьому наведено зображення літер, котрі, однак, виглядають тотожно.
У статті "Всеслов'янськість мови українців" на с. 47 наведено таку саму фразу і при цьому другі елементи кожної букви виглядають по-різному. (хоча, схоже, там елементи переплутано місцями).
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.