Олег Разиграєв » Голодування та бунти ліворадикальних політв’язнів у пенітенціарних установах Волині та Східної Галичини у 1918–1939 рр.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Голодування та бунти ліворадикальних політв’язнів у пенітенціарних установах Волині та Східної Галичини у 1918–1939 рр.

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 16.12.2022
Твір змінено: 16.12.2022
Завантажити: pdf див. (358.2 КБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №1 (55) 2021


Мета – на підставі опрацювання маловідомих документів з фондів центральних та регіональних архівів України та Польщі дослідити голодування та бунти ліворадикальних політв’язнів у пенітенціарних установах Волині та Східної Галичини у 1918-1939 рр.

Методологія дослідження ґрунтується на використанні загальнонаукових та спеціально історичних методів дослідження, в тому числі проблемно-хронологічного, синхронного, діахронного, порівняльно-історичного та ін.

Голодування та бунти ліворадикальних політв’язнів як форма протесту проти пенітенціарної адміністрації Другої Речі Посполитої були характерним явищем нелегального політичного життя міжвоєнної Волині та Східної Галичини. Під терміном «ліворадикальний політв’язень» ми розуміємо членів i симпатиків Комуністичної партії Західної України (КПЗУ), а також інших політичних та громадських утворень лівого спрямування, які перебували під слідством або відбували покарання за статтями Кримінального кодексу, пов’язаними зі злочинами супроти польської держави.

Згадані заходи здебільшого були добре скоординованими, запланованими та мали чітку мету – з одного боку, привернути політичну увагу до ліворадикальних політв’язнів, а з іншого – досягти послаблення тюремного режиму, покращення побутових та санітарно-гігієнічних умов, пришвидшення слідства, тощо. Виникненню бунтів, голодуванню та спробам утеч сприяло також переповнення пенітенціарних установ досліджуваного регіону, що призводило до порушення усталеного ритму тюремного життя та послаблювало контроль за ув’язненими.

У міжвоєнний період найбільша інтенсивність різних форм протестів ліворадикалів у в’язницях Волині та Східної Галичини простежувалася у середині 1920-х рр., а також у першій половині 1930-х рр. Тюремна влада намагалася попередити виникнення актів голодування та бунтів в’язнів, звертаючи особливу увагу на можливість організації акцій протесту з наближенням певних комуністичних свят (річниці революції, першотравневих днів, тощо). Водночас питання виступів проти тюремних властей порушувала у своїх пропагандистських цілях Міжнародна організація допомоги борцям революції, а у меморіалі Міжпартійного секретаріату боротьби за амністію політичних в’язнів з 1926 р. зазначалося, що голодування політв’язнів були щоденним явищем у міжвоєнній Польщі.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.