Василь Орлик » Античні монети VI–I ст. до Р.Х. на Поділлі
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Античні монети VI–I ст. до Р.Х. на Поділлі

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 05.05.2024
Твір змінено: 05.05.2024
Завантажити: pdf див. (994.2 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Кропивницький – Київ – Переяслав. – 2022. – Вип. 6.


Мета статті полягає у дослідженні та систематизації монетних знахідок на території Поділля та введення їх до наукового обігу.

Теоретико-методологічні основи дослідження складає сукупність загальнонаукових та нумізматичних методів, які найперше визначаються наявною джерельною базою та оцінкою щодо її достовірності чи недостовірності.

Протягом останніх десятирічь значно збільшилася кількість відомих знахідок античних монет на поселеннях VI–I ст. до Р.Х. у різних регіонах України, в тому числі й на Поділлі. Проте, узагальнююче комплексне дослідження знахідок монет VI–І ст. до Р.Х. з Поділля та прилеглих до нього територій відсутнє, що й обумовило звернення автора до заявленої теми та написання даної статті.

Аналіз знайдених 118 античних монет VI–І ст. до Р.Х. на території Поділля дозволив виокремити 7 пунктів зосередження таких знахідок, зокрема 4 населені пункти, поблизу яких знайдено кілька одиничних монет, і 3 населені пункти, неподалік від яких виявлено одиничні монети та монетні скарби. Окрему категорію серед корпусу подільських монетних знахідок складають 12 «демонетизованих» монет (11,65%), тобто таких, що оформлені як прикраси. Наявність корпусу знахідок античних монет VІ–І ст. до Р.Х. на території Поділля, у тому числі знахідок монетних скарбів, пунктів скупчення одиничних знахідок, особливо локацій з поєднанням скупчення таких знахідок і скарбів, а також наявність серед монетних знахідок «демонетизованих» монет, дала підстави для визначення ймовірності існування в цьому історичному регіоні України в досліджуваний період товарно-грошового господарства з використанням монет як платіжного засобу. Хоча зрозуміло, ці товарно-грошові відносини не були настільки розвинутими, як у грецьких колоніях Північного Причорномор’я та в сусідніх фракійських племен.

У статті на підставі аналізу нумізматичних джерел доведено, що Північно-чорноморська торгівля на теренах Поділля в VI–І ст. до Р.Х. була пов’язана з Ольвією, особливо протягом IV–ІІІ ст. до Р.Х. А південно-західний вектор торгівельної діяльності населення Поділля в VI–І ст. до Р.Х. був пов’язаний із фракійськими землями, звідки надходили не лише монети грецьких колоній Західного Причорномор’я та фракійські монети, а й частково монети Македонії. Найбільше знахідок фракійських та македонських монет припадає на емісії IV–ІІІ ст. до Р.Х.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.