Сергій Кулешов » Три фальшиві середньовічні західноєвропейські денарії, знайдені в Рівненській області
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Три фальшиві середньовічні західноєвропейські денарії, знайдені в Рівненській області

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 15.08.2021
Твір змінено: 15.08.2021
Завантажити: pdf див. (267 КБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2018. – Вип. 2.


Щороку інтерес до вивчення приватних підробок монет, які виготовлялися з метою нанесення збитку грошовому обігові, зростає. Введення до наукового обігу знахідок монет Х–ХІІІ століть, на наш погляд, актуальне також у контексті побутування у вітчизняній науці думки про те, що у вказаний часовий період, який в історії грошового обігу характеризується майже повною відмовою населення від використання монети, була закладена парадигма «Безмонетного періоду».

На українському нумізматичному форумі «Віоліті» впродовж останніх п’яти років було представлено для визначення три монети з однаковими зображеннями. Ці монети за зовнішнім виглядом, діаметром та вагою – фальшиві західноєвропейські денарії ХІ–ХІІ століть, можливо, карбовані одними й тими ж штемпелями (на жаль, погана збереженість монет не дає підстави для такого твердження). Стан збереження монет загалом незадовільний, частина написів та зображень утрачена.

Досить заманливе припущення, що їх виготовляли саме тут. Але поки не будуть знайдені штемпелі (матриці) для карбування, таке припущення буде залишатися гіпотезою. Найвірогідніше, що їх завезли у певній кількості на ці землі заїжджі торговці із заходу (або ж свої) і поширювали для обману місцевого населення.

Цікавий також факт різних способів виготовлення срібного покриття цих однакових за зображеннями артефактів. Автором проаналізовано іконографію, палеографію та технологію виготовлення даних монетних фальсифікатів. Доведено, що ці денарії мають однакові написи й зображення і, можливо, були карбовані одними й тими ж штемпелями. Однак, вони виготовлені різними способами, два з них – шляхом нанесення амальгами, а один – або шляхом лудіння, або карбування зі срібла низької проби.

Знайдення монет в одній області може свідчити про можливе їх місцеве виготовлення, але підтвердженням цьому мають бути виявлені тут штемпелі. Найвірогідніше, їх завезли на цю територію купці для обману місцевого населення.

Розглянуто також зміст зображень монет. Спільна риса опублікованих денаріїв – наявність зображення на полі цих монет імітації загадкової фігури, оточеної крапками в центрі монет та по боках імітації хреста англійського типу. Хоча на цих наслідуваннях, як вважають фахівці, це спотворений вигляд обличчя, а на наших монетах, можливо, – схематичне зображення людини, що крокує вліво.

Наявність у знахідках української землі приватних підробок середньовічних європейських монет та імітації ще раз доводить той факт, що європейська дрібна срібна монета була на стільки широко відома населенню, що досить очікуваним виявляється факт знахідок її підробок, про нові знахідки яких ми розповімо нижче.

Вважаємо, що наявність на території України знахідок приватних підробок західноєвропейських середньовічних монет додатково свідчить про популярність та широке поширення оригінальних прототипів цих монет на території нашої держави, що також зводить до мінімуму характеристику вказаного історичного періоду як «Безмонетний».
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.