Мирон Кордуба » Najnowsze teorie o początkach Rusi (пол.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Najnowsze teorie o początkach Rusi (пол.)

Стаття
Написано: 1933 року
Розділ: Історична
Твір додано: 20.01.2016
Твір змінено: 02.07.2025
Завантажити: pdf див. (1.3 МБ)
Опис: Przegląd Historyczny_1932-33_Tom 30_Z. 1


У цій праці розглядається так зване "норманське питання" – тривала дискусія в історичній науці щодо походження Руської держави.

Основні аспекти, порушені в статті:

Дискусія Норманістів та Антинорманістів: Автор пояснює, що норманісти, спираючись насамперед на літописи, приписують головну ініціативу та вирішальну роль у створенні Руської держави скандинавським норманам. Натомість антинорманісти заперечують це, виводячи генезис Русі або від інших сторонніх чинників, або, як академік Грушевський, приписуючи державотворчу роль місцевому східнослов'янському населенню.


Стійкість проблеми: Кордуба зауважує, що, на відміну від математиків, які відмовляються від нерозв'язних проблем, історики постійно повертаються до таких питань, як виникнення Руської держави, що призводить до зростання літератури з цього питання, але не завжди просуває справу.

Лінгвістичні аспекти походження назви "Русь": У статті аналізуються різні гіпотези щодо походження назви "Русь", зокрема її зв'язок зі скандинавським "Ruotsi". Кордуба критикує гіпотези про фінське посередництво у прийнятті цієї назви слов'янами. Він стверджує, що слов'яни прийняли назву "Русь" безпосередньо з нордичної мови, і це сталося в дуже давні часи.


Власна позиція автора: Мирон Кордуба висловлює думку, що слід шукати генезу назви "Русь" ближче, ніж у Скандинавії, Фінляндії чи Індії, пропонуючи звернути увагу на територію ядра давньої Русі, серед українського народу, де в народних піснях часто згадуються "русе волосся", "руса коса". Він також посилається на єпископа Ліутпранда з Кремони (X ст.) та арабського географа Масуді, які писали про Русь, зазначаючи, що візантійці називали Русь "русіа".
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.