Наталія Кашеварова » Друга світова війна очима радянських військовополонених: свідчення, зібрані Оперативним штабом Розенберґа (Польща, жовтень 1944)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Друга світова війна очима радянських військовополонених: свідчення, зібрані Оперативним штабом Розенберґа (Польща, жовтень 1944)

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.06.2023
Твір змінено: 16.06.2023
Завантажити: pdf див. (528.5 КБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №1 (53) 2020


Основною метою історико-документальної публікації є запровадження до наукового обігу раніше невідомого історикам документу періоду Другої світової війни та нацистської окупації, складеного після опитування співробітником Оперативного штабу Розенберґа радянських військовополонених, що потрапили до німецького полону у жовтні 1944 р., визначити обставини його створення, призначення, проаналізувати його достовірність та інформативність як історичного джерела, а також висвітлити перспективи наукового використання документа.

Методологія дослідження ґрунтується на принципах історизму, науковості, усебічності, також було використано не лише загально-історичні методи дослідження, зокрема, історико-порівняльний, ретроспективний, проблемний, а й спеціальні, передусім, з галузей архівознавства і джерелознавства, а також біографічний метод, методи усної історії.

Документ було створено на території Польщі восени 1944 р. в результаті опитування радянських військовополонених під час переміщення лінії бойових дій на захід, а саме просування Червоної армії територією Білорусії, Литви і Латвії та Естонії, а опитувані належали до 18 різних підрозділів І-го, ІІ-го і ІІІ-го Білоруських фронтів, І-го та ІІ-го Прибалтійських фронтів. Опитування було проведено у формі інтерв’ю на тему поведінки і настроїв військовослужбовців Червоної армії на території Польщі, ставлення до польського населення тощо. Документ був призначений для використання у антирадянській пропаганді і певною мірою містить елементи суб’єктивності з огляду на його особове походження. Але при цьому ми можемо вважати його досить інформативним, а наведені у ньому окремі факти підтверджуються іншими джерелами. Серед архівних матеріалів, створених в результаті діяльності нацистських установ під час Другої світової війни та нацистської окупації, подібних документів небагато, і цей факт разом з поданими у джерелі свідченнями робить його ще більш цінним для дослідників не лише безпосередньо Другої світової війни, а й історії Польщі під час нацистської та радянської окупації, істориків військової справи, дослідників функціонування радянської каральної системи і пропаганди, настроїв в Червоній Армії тощо.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.