Дмитро Філімонов » Укріплення періоду російсько-турецької війни 1735–1739 рр. біля річки Вороної у Дніпровському Надпоріжжі
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Укріплення періоду російсько-турецької війни 1735–1739 рр. біля річки Вороної у Дніпровському Надпоріжжі

Стаття
Написано: 2021 року
Джерело: uha.dp.ua
Розділ: Наукова
Твір додано: 23.03.2023
Твір змінено: 24.10.2023
Завантажити: pdf див. (1.6 МБ)
Опис: Метою статті є аналіз опублікованих письмових джерел щодо процесів, пов’язаних з будівництвом та функціонуванням укріплення періоду російсько-турецької війни 1735–1739 рр., спорудженого на території Дніпровського Надпоріжжя в районі р. Ворона, а також проведення із залученням картографічного матеріалу та історіографічних описів локалізації місця розташування цієї фортифікаційної споруди та з’ясування особливостей її інженерного влаштування. Методи дослідження: системно-структурний, хронологічний, географічний, порівняльний, описовий. Основні результати: у статті показано причини будівництва та призначення шанцю, спорудженого на правому березі р. Ворона, лівої притоки р. Дніпро. Встановлоно хронологічні рамки існування цього укріплення, визначено його місце в подіях Кримського походу 1736 р., а також уточнено склад та чисельність розміщеного в ньому гарнізону. За допомогою картографічного матеріалу першої половини XVIII ст. та кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. проведено локалізацію місця розташування та встановлено умови топографічного розміщення залишків досліджуваної фортифікаційної споруди до побудови греблі Дніпрогесу на початку 1930-х рр. З’ясовано особливості фортифікації цього тимчасового польового укріплення. Практичне значення отриманих у результаті проведеного дослідження матеріалів полягає у можливості їх подальшого використання при написанні наукових статей та узагальнюючих праць з історії України та Східної Європи першої половини XVIII ст. Наукова новизна:вперше в історіографії розглянуто питання, що пов’язані з виникненням та функціонуванням на початковому етапі російсько-турецької війни 1735–1739 рр. укріплення біля р. Ворона. Визначено місце розташування та з’ясовано особливості інженерного влаштування цієї оборонної споруди. Також до наукового обігу введено три рукописних плани кінця ХІХ – першої половини ХХ ст., виявлені автором у фондах Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького.


Universum Historiae et Archeologiae = The Universe of History and Archeology = Універсум історії та археології = Универсум истории и археологии. Дніпро, 2021. Т.4(29).
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.