Опис: |
Оповідання «Другий силует жінки» вперше опубліковано 1842 р. в другому томі першого видання «Людської комедії». До нього ввійшли фрагменти з ранніх творів Бальзака, які вже друкувались, але не були включені до «Людської комедії»: уривок з оповідання «Бесіда між одинадцятою вечора і північчю» і початок нарису «Світська жінка». В 1845 р. оповідання вийшло окремим виданням під назвою «Перші пригоди світського лева».
Об'єднання в «Другому силуеті жінки» різних за часом написання текстів зумовило деяку еклектичність твору. За формою оповідання — невимушена бесіда кількох співрозмовників, які зібрались у салоні мадмуазель де Туш. Серед них чимало персонажів, знайомих читачеві з інших творів Бальзака: барон Нусінген, Фелікс де Ванденес та інші. Виникає те особливе відчуття обізнаності з тлом дії, яке надає творам Бальзака неповторної привабливості. Різні за стилем сюжетні мотиви, таким чином, вводяться в оповідання-обрамлення.
Характерне для оповідання і химерне поєднання романтичних та реалістичних мотивів. У традиціях романтичної естетики, вплив якої зберігається не лише в ранніх творах Бальзака, написано, наприклад, історію згубного кохання графині де Мерре. Це маленька драма, яка закінчується катастрофою, до якої героїв призводять їхні пристрасті.
Інший настрій притаманний розповіді про перше кохання де Марсе. Життєвий матеріал інтерпретується тут в дусі реалістичного мистецтва. Власне, тема приреченості кохання не змінюється. Але не шалені пристрасті, а неспроможність героїв до справжніх почуттів, їхній егоїзм та себелюбство ведуть до негативної розв'язки.
Сприйняття цього фрагмента буде неповним без знайомства з оповідачем де Марсе, образ якого подано в двох іпостасях — впливового міністра, який згадує про своє кохання до Шарлотти, і закоханого героя вставного оповідання. Граф Анрі де Марсе — один із постійних героїв Бальзака. В «Другому силуеті жінки» зображено лише становлення героя, його прощання з юнацькими ілюзіями, позбавлене, проте, надмірного драматизму. Більш докладно передісторію де Марсе зображено в «Дівчині з золотавими очима», де розповідається про кохання молодого денді до Пакіти Вальдес. Про те, як герой заклав фундамент своєї кар'єри, довідуємося з інших творів Бальзака. Поступово де Марсе перетворюється на безпринципного кар'єриста, який засвоїв буржуазну мораль принципу вигоди. Він стає коханцем герцогині де Мофрез («Музей старожитностей») і Дельфіни Нусінген. В романі «Батько Горіо» героя вже називають впливовим міністром. Де Марсе — клієнт Сезара Біротто («Сезар Біротто»), друг і покровитель шанолюбців Растіньяка і де Трая («Комедіанти, які самі того не знають»). Це один із найвпливовіших політичних діячів Липневої монархії («Секрети княгині де Кадіньян»). Свою блискучу кар'єру герой завершує президентом королівської Ради («Темна справа»). |