Олексій Ясь » «Великі повороти» соціогуманітарного знання в історії історієписання ХХ ст.: українська проекція
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

«Великі повороти» соціогуманітарного знання в історії історієписання ХХ ст.: українська проекція

Стаття
Написано: 2018 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 11.02.2019
Твір змінено: 11.02.2019
Завантажити: pdf див. (460.8 КБ)
Опис: Висвітлюються знакові трансформації соціогуманітарного знання ХХ ст., метафорично означені як «великі повороти» – неокантіанство, соціологізація історії, феноменологія, антропологічний і лінґвістичний повороти. Розглядається сприйняття, засвоєння й адаптація кардинальних метаморфоз знання в дослідницьких практиках і концептуальних пропозиціях українських істориків. Відзначається, що поширення таких термінологічних новотворів пов’язано зі зростаючою вестернізацією наукової мови, зокрема на теренах соціогуманіта-ристики другої половини ХХ ст. Висловлюється думка, що вживання терміна «поворот» для конструювання й репрезентації історії історієписання ґенерує як певні можливості, так й інструментальні проблеми, зокрема потребує ранжу-вання, принаймні співвідношення різних «поворотів». Наголошується, що кожен із «великих поворотів» спричинив важливі зміни в мисленні істориків, як-от ініціював засвоєння й адаптацію інших концептуальних пропозицій, пізна-вальних взірців, дослідницьких стратегій та інструментів. Зауважується, що діапазон, обсяг і темпоральний проміжок сприйняття новацій і запитів, про-дукованих «великими поворотами», були вкрай нерівними, вибірковими, трива-лими. На прикладі циркуляції ідей і концептів неоромантизму в українському історієписанні ХХ ст. показується, що рецепція «великих поворотів», передусім неокантіанства, суттєво відрізнялася від їх сприйняття на культурному полі російської історіографії. Підкреслюється, що побутування неоромантизму в українській історіографії ХХ ст. пов’язано з травматичною спадщиною та розмаїтими, довгочасними спробами її осмислення й поборення. Обстоюється теза, що кожен «поворот» варто розглядати як новий уявний горизонт можливостей і перспектив, котрий продукує як хвилю пізнавальних новацій та креативних експериментів, так і очевидних викликів, загроз для певної фахової спільноти.
Ключові слова: неокантіанство, соціологізація історія, феноменологія, неоромантизм, антропологічний поворот, лінґвістичний поворот, «великі повороти», українська історіографія ХХ ст.

Ясь О. «Великі повороти» соціогуманітарного знання в історії історієписання ХХ ст.: українська проекція // Український історичний журнал. – 2018. – № 5. – С. 107–135.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.