додати сторінку до вибраного |
Додавання до бібліотеки часописів
(газет, журналів, каталогів)
Оскільки на даний час «Чтиво» не має окремого методу представлення для часописів (газет, журналів та каталогів), вони відображаються так само, як твори авторів. Однак, у майбутньому передбачається створення такого окремого представлення, тому додавати часописи слід за конкретно визначеними правилами, щоб у майбутньому кожен атрибут конкретного номеру можна було перетворити на окремий запис бази даних бібліотеки.
Загальні відомості про часопис додаються до бібліотеки як відомості про автора.
1. Назва часопису (в лапках-ялинках) — це «прізвище автора» у бібліотеці. Зразок: «Часопис»
2. ISSN часопису — «псевдонім автора». Тут же, через крапку з комою, може бути зазначена стара назва часопису, якщо він змінював свою назву. Зразок: ISSN 1234-5678
3. Дата виходу першого номеру часописа — «дата народження».
4. Якщо часопис більше не публікується, то дата виходу останнього номера — «дата смерті».
5. Мовна, культурна або інша національна приналежність часопису — «національність».
6. Країна(и) публікаці часопису — «країна(и)».
Що ж до називання номерів («назв творів»), то система дещо складніша. Є два варіанти назв чисел часописів — для тих, які мають лише наскрізний номер та для тих, які мають номер у році й можуть також додатково мати ще наскрізний номер (по порядку, від №1 до останнього числа).
Для часописів, які мають лише наскразний номер застосовується така схема написання твору:
№<номер>. <додаткова інформація>
Додатковою інформацією можуть бути, наприклад, назва номеру (провідна тема), дата публікації номера абощо. Її також може не бути взагалі.
Рік видання номеру записується у поле «рік написання». Якщо номер менший 10, то перед цифрою ставиться лідируючий нуль («02» замість «2»). Лідируючий нуль не слід ставити лише якщо за рік виходить менше 7 номерів часопису.
Зразок: №09. Середня Европа: Австрія після Австрії (див. список номерів Культурологічного часопису «Ї»).
Для часописів, кожен номер яких має номер у році (квартал, місяць, тиждень видання) та може мати інші відомості, використовується така схема написання назви:
<рік видання>, №<номер у році> (<наскрізний номер>). <додаткова інформація>
Рік видання зазначається чотирма цифрами. Рік видання зазначається також у полі «рік видання». Номер у році, якщо він менший 10 — з лідируючим нулем. Наскрізний номер — без лідируючого нуля. Додатковою інформацією може бути назва числа (провідна тема), дата (чи тільки місяць) публікації числа абощо.
До назви номеру вписуються лише ті реквізити, які наявні у числі (номерах часопису) й визначені видавцем, а всі інші просто опускаються. Нижче наведено зразки назв з різною кількістю реквізитів.
Зразок для номера з багатьма (усіма) реквізитами: 2010, №05 (32). У пошуках Трої
Зразок для щомісячника без наскрізного номера і назви: 2010, №05. Травень
На останньому випадку зупинюся докладніше. Є часописи (наприклад, Playboy ;)), які не нумеруються в межах року, а мають лише місяць виходу (січень 2010, лютий 2010...). Для таких часописів номер у році слід вписувати відповідно до порядкового номера місяця його виходу.
Не рідкісна ситуація також зі спареними числами часописів. В таких випадках слід дотримуватися загальних правил, але писати спарений номер через дефіс (див. «Нація в поході»).
Зміст числа часопису в бібліотеці має особливе покликання — донести зміст номера до читача. Всіма можливими способами варто вписувати повний зміст номера. Це допоможе читачам за допомогою пошуку по бібліотеці знаходити потрібні статті через зміст.
Анотація (опис) може бути заповнена іншою корисною інформацією про число.
Написано: 20.04.2010
Змінено: 21.02.2020