Олександр Власюк » Земельна реформа в Україні: наслідки гальмування та пріоритети вирішення
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Земельна реформа в Україні: наслідки гальмування та пріоритети вирішення

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 18.02.2023
Твір змінено: 18.02.2023
Завантажити: pdf див. (140.8 КБ)
Опис: Стратегічна панорама. – 2018. – №1.


У статті здійснено аналіз земельної реформи в Україні щодо побудови в країні земельних відносин ринкового типу. Зазначено, що процес земельної реформи триває вже понад два десятиліття. Було проведено приватизацію сільськогосподарських та інших земель, унаслідок чого із 41,5 млн га всіх сільськогосподарських угідь України нині 31 млн га перебувають у приватній власності, близько 10,5 млн га – у державній, на комунальну та колективну власність припадає близько 0,03 млн га. Згідно з чинним законодавством громадяни України поки що можуть вільно здійснювати земельні операції лише із земельними та присадибними ділянками, які вони одержали у приватну власність для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, дачного i гаражного будівництва. На відчуження інших земель сільськогосподарського призначення відповідно до Земельного кодексу України діє мораторій.

Невідкладну відміну мораторію на купівлю-продаж сільськогосподарських угідь України спонукає низка об’єктивних причин, вагомість яких постійно зростає. Це, зокрема: погіршення аграрної структури, що зумовлює зниження ефективності сільськогосподарського виробництва; сформовані в період земельної реформи недоліки землекористування (черезсмужжя, вкраплення, дрібноземелля тощо); необхідність запровадження іпотечних механізмів кредитування сільськогосподарського виробництва; негативна демографічна ситуація на селі, зубожілість маси селян похилого віку, які є номінальними власниками земельних ділянок (парцел) у розмірі земельної частки (паю) та присадибних наділів.

Обґрунтовано, що новий розвиток земельних відносин потребує запровадження ринкового обігу сільськогосподарських земель з метою забезпечення прав власників земельних ділянок, залучення вартості землі до виробничого капіталу всіх суб’єктів підприємницької діяльності, надходження додаткових інвестицій для сільськогосподарської діяльності через механізм застави земельних ділянок, подальшого формування потужного середнього класу на селі за рахунок землевласників.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.