Опис: |
Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 68. – К., 2022.
Давні цивілізації Монголії і Тибету виникли на теренах гірських районів, степів і пустель величезного регіону Землі – Центральної Азії. Їх появі передував тривалий процес розвитку суспільних відносин, матеріальної і духовної культури різних народів, котрі жили на цих землях. В давні часи предки народів Монголії і Тибету займалися мисливством і збиральництвом, пізніше перейшли до скотарського господарства і пов’язаного з ним кочового способу життя. На південному сході від цього регіону, в долинах рік Хуанхе і Янцзи, протягом п’яти тисяч років йшов розвиток китайської цивілізації на підставі землеробського типу господарства, а згодом ремісництва і торгівлі. В перших державних об’єднаннях Далекого Сходу – Китаї, Кореї, Японії були створені уніфіковані міри довжини, ваги і обсягу, без використання яких був неможливий успішний розвиток економіки.
Природні умови окремих регіонів Землі багато в чому визначають матеріальну і духовну культуру їх населення. Крім того, природний фактор також здійснює суттєвий вплив на процеси суспільного і політичного розвитку в державах, котрі з часом тут виникли і сформувалися.
Монголія – це переважно степи і пустелі, однак середня висота її території над рівнем моря досягає біля 1550 метрів. На теренах Монголії є чотири гірські хребти – Алтай, Саяни, Хангай і Хантей. За її розмірами монгольська пустеля Гобі є другою на Землі після Сахари. Тибет також є величезним плато, оточеним гірськими хребтами, з глибокими долинами.
Оскільки Монголія і Тибет розташовані далеко від океану і високо над рівнем моря, то клімат тут сухий і різко-континентальний. В деяких районах Монголії взимку температура може досягати мінус 60 градусів по Цельсію, а влітку підійматися до плюс 45 градусів. В свою чергу в Тибеті клімат змінюється залежно від висоти: близький до субтропічного в глибоких долинах і нагадуючий клімат тундри у високогір’ї.
Суворі кліматичні умови не сприяли швидкому розвитку виробництва і торгівлі на теренах Монголії і Тибету. Це суттєво гальмувало процес створення власних систем мір, зокрема вагових.
На території Монголії, Маньчжурії, Тибету державні об’єднання, створені на підставі військової демократії, виникли пізніше, ніж на теренах Далекого Сходу. Згодом Монголія і Тибет прийняли вигляд теократичних держав на чолі з буддійським духівництвом. Вплив матеріальної і духовної культури Китаю і інших цивілізацій Далекого Сходу на державні об’єднання Центральної Азії протягом тисячоліть був дуже значний. Однак, запозичивши багато що з китайської системи мір, в Монголії і Тибеті створили свої власні системи мір. Власні вагові міри Монголії і Тибету відображали особливості організації виробництва і торгівлі на території цих держав.
В даній статті аналізується ступінь впливу китайських мір на формування систем вагових мір Монголії і Тибету, визначається ступінь їх самобутності. Визначається обсяг окремих одиниць вагових мір Монголії і Тибету, співвідношення між ними в структурі систем мір. |