Андрій Зубко » Створення і розвиток систем вагових мір Німеччини, Австрії і країн Скандинавії
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Створення і розвиток систем вагових мір Німеччини, Австрії і країн Скандинавії

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 10.04.2024
Твір змінено: 10.04.2024
Завантажити: pdf див. (229.1 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 69. – К., 2023.


Розвиток економіки на території сучасної Німеччини, півостровів Ютландія і Скандинавія, з давніх часів заселених племенами, які говорили на германських мовах, вимагав використання різних мір, одиниці яких повинні бути пов’язані між собою. З часів первісної доби германці, як і інші народи світу, використовували так звані первісні натуральні міри, еталони яких були запозичені з самої природи. Політична роз’єднаність германських племен зумовила відсутність у них єдиної системи мір. Однак загальноприйнятий еталон мір ваги у них з’явився. Це була маса зернини пшениці або ячменю. При використанні одиниць мір у виробництві і торгівлі розрахунок вівся по прийнятій у індоєвропейських народів лічбі на десять і двадцять.

У II–I ст. до н.е. римляни завоювали територію сучасної Німеччини до західного берегу ріки Рейн. Там були засновані римські колонії, введені у вжиток римські система мір і грошова система. Германські землі на схід від Рейну не увійшли до складу Римської імперії. Однак через політичні зв’язки і торговий обмін з Римською імперією на цих землях поступово також стали входити у вжиток римські грошово-вагові міри.

В перших століттях н.е. германські племена пішли в наступ на римлян. У V ст. Західна Римська імперія впала. Територія її провінцій була завойована германськими племенами, які створили тут незалежні королівства. У VIII ст. правитель одного з них – Франкського Карл Великий об’єднав під своєю владою колишні території Західної Римської імперії.

В імперії Карла Великого була створена єдина система мір, в якій були поєднані між собою римські і германські міри. Зокрема, замість римської сілікви – боба рожкового дерева, в якості еталона ваги була прийнята маса зерна ячменю. Розрахунок одиниць по цій системі проводився не лише за допомогою римської лічби на 6 і 12, але і шляхом поділу по системі двох і використання десяткової системи.

Вагові міри Карла Великого включали в себе одиниці монетної і торгової ваги. Згодом, як показує аналіз джерел, саме на підставі каролінгських одиниць торгової ваги протягом доби Середньовіччя були створені системи вагових мір на території Німеччини, Австрії і країн Скандинавії.

В IX ст. імперія Каролінгів розпалася. В Х ст. король Німеччини Оттон I, об’єднавши під своєю владою окремі території Західної Європи, проголосив про заснування Священної Римської імперії германської нації. Ця держава згодом поступово розпалася на окремі володіння, правителі яких запровадили власні грошово-вагові міри. В основу їх був покладений поділ на марки. Спочатку ця грошово-вагова одиниця дорівнювала 2/3 римського фунта. Згодом в німецьких землях з’явилися різноманітні стандарти маси марки. З XV ст. в Західній Європі отримує розповсюдження золотий і срібний стандарти маси кельнської марки.

У другій половині XIX ст. відбулося політичне об’єднання Німеччини, яке співпало з запровадженням на території Німеччини, Австрії, країн Скандинавії міжнародної метричної системи.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.