Збірник » У століття «Русалки Дніспрової»
[додати інший файл чи обкладинку цього твору]
[додати цей твір до вибраного]
|
У століття «Русалки Дніспрової»
Не визначено
|
|
|
Написано: |
1938 року |
|
Розділ: |
Наукова |
|
Твір додано: |
09.08.2025 |
|
Твір змінено: |
09.08.2025 |
|
Завантажити: |
pdf
див.
(30.5 МБ)
|
|
Опис: |
Анотація:
«У століття «Русалки Дністрової»» — це ювілейний збірник, присвячений 100-річчю видання альманаху Маркіяна Шашкевича. Виданий у 1937–38 роках у Самборі Кружком Рідної Школи ім. Маркіяна Шашкевича, він містить статті, написані студентами, що аналізують значення Шашкевича та його твору для українського відродження. У збірнику підкреслюється, що «Русалка Дністрова» була революційним явищем свого часу. Також критикується традиційний підхід до літературознавства та розглядаються основні етапи розвитку української літературної і художньої критики. Збірник висвітлює роль студентства у національному русі та підкреслює, що постать Шашкевича залишається актуальною.
Основні ідеї:
* **Значення «Русалки Дністрової»:** Збірник присвячений 100-річчю виходу альманаху, підкреслюючи його революційне значення для української літератури та мови.
* **Роль Маркіяна Шашкевича:** Шашкевич представлений не як відстала історична постать, а як «живуча» особистість, патрон товариства та «батько нашого відродження».
* **Творчість Шашкевича:** Автор відзначає, що поезія Шашкевича відображає широку палітру людських станів — від піднесення до депресії, що робить його творчість реалістичною.
* **«Русалка Дністрова» як революційний твір:** Видання альманаху було революційним, оскільки порушувало церковні та мовні традиції та сприяло розвитку живої думки.
* **Критика історії літератури:** Документ критикує штучне об'єднання в один ряд таких письменників, як Котляревський, Шашкевич, Федькович і Духнович, називаючи його «штучною комбінацією».
* **Еволюція літературної критики:** Розглядаються різні етапи літературної критики — від збірницької праці та бібліографії до естетичного аналізу.
* **Поняття національної ідеї:** Твір наголошує на важливості самостійницьких і соборницьких ідей, які закладалися ще у 60-х роках XIX століття.
* **Студентство як рушійна сила:** Шашкевич, будучи студентом, ввів молодь як діючий чинник у процес національного відродження.
* **Протидія денаціоналізації:** Основною заслугою Шашкевича називається його боротьба проти денаціоналізаційних впливів та піднесення рідної мови й пісні як цінностей.
* **Зв'язок поколінь:** Автор проводить паралелі між минулими поколіннями, які боролися за державну соборність, та сучасною молоддю, на якій лежить відповідальність за майбутнє. |
|
|
|
Пов'язані автори:
|
|
|
Відгуки читачів:
|
|
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
|
|
|
|