Юрій Зайончковський » Сарайські данги пізньоджучидського хана Мухаммада
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Сарайські данги пізньоджучидського хана Мухаммада

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 04.11.2021
Твір змінено: 04.11.2021
Завантажити: pdf див. (2 МБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Переяслав-Хмельницький. – 2017. – Вип. 1.


Пропонована стаття має на меті публікацію та попередній аналіз основних типів сарайських дангів пізньоджучідского хана на ім’я Мухаммад.

У наукових працях ці емісії присутні дуже слабко: з дев’яти наведених у статті монетних типів в наукових публікаціях було виявлено повноцінно представленим (із графічною реконструкцією штемпелів) лише один.

Публікуються, впорядковані відопівдно до вказаного на них місця випуску, дев’ять типів піздньоджучідськіх срібних дангів із зазначенням імені та титулів хана Мухаммада на аверсі і позначенням на реверсі місця карбування як Сарай, Сарай ал-Джадіда, Сарай ал-Махруса. У статті наведені якісні фотозображення срібних монет (більшість з яких уперше вводиться в науковий обіг) з метрологією. Наводиться реконструкція і переклад монетних легенд, а також попередній аналіз емісій.

До третьої групи з зазначенням місця карбування Сарай ал-Махруса були віднесені данги, легенда реверсу яких, на думку автора, ідентична за змістом, але виконана різними різниками штемпелів. Певні складнощі викликає прочитання слова в нижньому рядку. Порівняння з палеографією азакських дангів 793 р.х. дозволяє запропонувати прочитання нижнього слова як ал-Махруса та реконструювати легенду реверсу як “КАРБУВАННЯ / САРАЙ / ал-МAХРУСА”.

Монети можуть бути датовані 822 – серединою 830-х рр. х.

Місце випуску на дангах, що публікуються, вказано як Сарай (без епітета або з таким). Але один цей факт не дозволяє безапеляційно стверджувати, що ці данги карбувалися саме там. Стосовно до срібних емісій XІV століття доведено, що монети могли битися зовсім не там, де викарбовано на їх реверсах. Подібна ситуація, скоріше за все, мала місце і в XV столітті.

На сьогоднішньому рівні знань не можна впевнено стверджувати хто ж був такий Мухаммад-хан, від імені якого карбувалися монети, які є предметом статті.

Для визначення точних дат, фактичного місця карбування й уточнення емітента необхідними є комплексні дослідження нових нумізматичних джерел, активізувати які покликана запропонована стаття.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.