Опис: |
Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 73. – К., 2024.
Актуальність цієї роботи виражена у висвітленні проблем, з якими стикаються жінки під час російсько-української війни. Це питання неабияк гостро постає зараз, адже з 2014 року на українських землях триває війна з РФ, а саме 24 лютого 2022 року на усій території України почалися активні бойові дії. У своєму дослідженні я б хотіла звернути увагу на специфічну і особливу роль, які відіграють жінки в тилу під час війни, а також на проблеми, з якими вони стикаються. Адже жінки є однією з найбільш уразливих груп населення під час війни. До того ж, жінки є активними діячами волонтерського руху. Адже станом на початок 2014 року армія була розграбована і практично не існувала. І роками, практично без жодної підтримки з боку держави, бійців забезпечували волонтери і волонтерки. А зараз волонтером став, без перебільшення, практично кожен українець. Чи це поширення інформації у соціальних мережах, чи матеріальна допомога речами, чи фінансова допомога бійцям.
Останніми десятиліттями в українському суспільстві все більше і більше стверджується ідея гендерної рівності. Ми бачимо, що у гендерній політиці України спостерігаються певні трансформаційні зміни. Успішне впровадження і регулювання гендерних відносин у суспільстві передбачає утвердження цінності гендерної рівності як у суспільстві загалом, так і різних його інституціях зокрема. Це, насамперед, недопущення гендерної дискримінації, забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у прийнятті суспільно важливих рішень (у першу чергу, у сфері політики та загалом на ринку праці), забезпечення рівних можливостей для жінок і чоловіків щодо поєднання професійних і сімейних обов’язків, унеможливлення проявів гендерного насильства тощо. Але проблема сексизму і досі гостро постає для українок. Навіть публічні персони, політики дозволяють собі сексистські вислови. Не дивно, що й під час протестної активності, волонтерства і воєнних дій жінки стикаються з сексизмом.
Безперечно, війна Росії і України – це війна двох культур, двох різних цивілізацій. У країні, лідер якої говорить «нравится, не нравится, терпи, моя красавица», що викликає асоціацію з процесом зґвалтування, – і чоловіки, і жінки демонструють високий рівень агресії та жорстокості.
Загострення гендерних стереотипів щодо ролі жінки в суспільстві провокує і загострення сексуалізації і об’єктивізації. Ще в комедії Аристофана «Лісістрата» V століття до нашої ери жінок хоча й зображають як миротвориць – але за сюжетом комедії жінки відмовлялись займатись сексом з чоловіками, поки ті не припинять війну. |