Дмитро Венцковський » Політика імпортозаміщення як чинник економічної безпеки України
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Політика імпортозаміщення як чинник економічної безпеки України

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 28.06.2022
Твір змінено: 28.06.2022
Завантажити: pdf див. (526.4 КБ)
Опис: Стратегічні пріоритети. – 2018. – №2 (47).


У статті розглядається поточний стан внутрішнього товарного ринку України в контексті забезпечення економічної безпеки держави. Позитивний ефект для української економіки від розвитку внутрішнього товарного ринку залежить від досягнення балансу інтересів (конкурентних позицій) між національними виробниками та імпортерами. Національна економіка характеризується неадекватним рівнем відкритості, а товарний імпорт перетворився із елемента, що має доповнювати економіку, на такий, що заміщує внутрішнє виробництво.

Ключовою загрозою є поєднання високого рівня імпортозалежності внутрішнього товарного ринку та невиправдано завищеного рівня експортної орієнтації національних виробників. Ціллю державної політики є підвищення ролі національних виробників на внутрішньому товарному ринку шляхом їхньої переорієнтації на внутрішній попит, результативна протидія імпортній експансії та імпортозалежності шляхом імпортозаміщення.

Сучасна політика розвинених країн передбачає заходи, які відповідають «цивілізованому» та прагматичному імпортозаміщенню, як-от: державні закупівлі (надання переваги національним виробникам, часто на підставі вартісного критерію, а також надання переваги у відсотках до вартості національним виробникам чи штрафу у відсотках від вартості – для імпорту тощо); встановлення вимог до мінімальної частки використання національних ресурсів і технологій у виробництві товарів; реалізація державної політики «купуйте національне»; встановлення інвестиційних бар’єрів (обмеження участі іноземного капіталу у видах економічної діяльності, що визначені як стратегічні; обмеження доступу іноземного капіталу до державних досліджень та програм розвитку; обмеження на репатріацію прибутку, капіталу, зборів та роялті).

Імпортозаміщення визначено як державну політику щодо внутрішнього товарного ринку, що поєднує комплекс заходів, спрямованих на розвиток і зміцнення ринкових позицій товарів, вироблених на території країни.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.