Дмитро Тищенко » Електронні архіви нумізматичних аукціонів у наукових студіях
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Електронні архіви нумізматичних аукціонів у наукових студіях

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 08.04.2025
Твір змінено: 09.04.2025
Завантажити: pdf див. (1.5 МБ)
Опис: Український нумізматичний щорічник: часопис. – Кропивницький – Переяслав. – 2024. – Вип. 8.


Світова пандемія та військовий стан в Україні спричинили спочатку закриття музейних установ та архівів, а згодом і їх вимушену евакуацію. Це обумовило ускладнення а то й унеможливлення для дослідників вивчати найдостовірніші історичні джерела нумізматики – монети та художні медалі. Сайти офіційних нумізматичних аукціонів Европи та Америки дають низку переваг, насамперед значний потенціал при використанні їхніх архівів. Лоти нумізматичних аукціонів містять якісне зображення аверсу та реверсу монети, придатне для створення її поліграфічного відтворення у друкованих виданнях, також мають опис зображень, вказівку на технічні характеристики: розмір та вага, метал монети, вказівку на аналогічні різновиди в популярних каталогах монет а також провенанс проданого предмета нумізматики. Важлива цінність даних архівів інтернет-аукціонів монет для оцінки вартості монет з метою проведення їх мистецтвознавчої експертизи. У статті описано методику пошуку в архівах аукціонів лотів з науковим потенціалом для вивчення історії грошового обігу України.

У процесі перегляду електронних архівів нумізматичних аукціонів за допомогою генераторів пошуку по аукціонах протягом 2022–2024 рр. нам удалося виявити низку цікавих лотів, у яких на різних нумізматичних аукціонах продавались монети та художні медалі, які мають вагомий науковий потенціал для вивчення історії грошового обігу України. Згідно з нашими спостереженнями нові відкриття в нумізматиці часто відбуваються після того, як невідомі монети були щойно продані на аукціоні.

До недоліків нумізматичних аукціонів можна віднести той факт, що на деяких із них використовується історично недостовірна ідентифікація монет, які карбувалися на території України, нерідко має місце інтерпретація українських монет як російських. Також на нумізматичних аукціонах, практично, не вказується походження монет, проте гарантується законність продажу, опускається інформація про місце знахідки та обставини виявлення монет, що становить суттєвий недолік для проведення наукових досліджень.

Електронні архіви нумізматичних аукціонів та виставлені на них для продажу лоти містять значний науковий потенціал. Використання цього джерела дозволило нам здійснити в даній публікації низку важливих відкриттів, уточнень та доповнень до історії грошового обігу України. Вважаємо, що використання даних із лотів нумізматичних аукціонів має посісти чільне місце серед джерел у наукових нумізматичних студіях.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.