Олексій Трачук » Виробництво заліза у соціально-економічному житті східних слов'ян на території України (друга половина V–Х cт.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Виробництво заліза у соціально-економічному житті східних слов'ян на території України (друга половина V–Х cт.)

Праця
Написано: 2017 року
Розділ: Історична
Твір додано: 13.04.2017
Твір змінено: 13.04.2017
Завантажити: pdf див. (11,6 МБ)
Опис: У дисертаційній роботі досліджена організація племінного виробництва заліза східних слов’ян на українській етнічній території протягом другої половини V–Х ст. Для виробництва заліза анти, склавіни та літописні племена використовували місцеві геологічні руди Карпат, Південного Побужжя, Криворіжжя, але основною сировиною були поширені по території України болотні руди з невисоким вмістом заліза.

«Гніздовий» тип забудови поселень був притаманний для всіх союзів племен: антів, склавінів, хорватів, древлян, волинян, сіверян, тиверців, полян, уличів. Кожне плем’я у родових «гніздах» поселень мало свій центр виробництва заліза, який забезпечував поселення племені крицею та залізними виробами.

Розвиток видобутку заліза в другій половині I тис. в основному базувався на використанні сиродутних горнів – ямних і наземних із шлаковипуском як найбільш продуктивних та відповідних рівню розвитку східних слов’ян.

У результаті дисертаційного дослідження створено інтегровані карти-схеми пам’яток чорної металургії східних слов’ян та запропоновано варіант розмежування антів і склавінів та союзів літописних племен у другій половині V–Х ст.

Ключові слова: анти, склавіни, літописні племена, «гнізда» поселень, руда, криця, горни, металургія, технологія, ремесла, археопарк.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.