Віталій Ткачук » «Пригода» афонського архімандрита Косми або історія поширення часточок «Животворного Древа» в Київській митрополії у середині XVIII ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

«Пригода» афонського архімандрита Косми або історія поширення часточок «Животворного Древа» в Київській митрополії у середині XVIII ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 05.03.2024
Твір змінено: 05.03.2024
Завантажити: pdf див. (264.2 КБ)
Опис: СОЦІУМ. Альманах соціальної історії. – Вип. 15-16. – К.: Інститут історії України НАН України, 2020.


У статті детально проаналізовано матеріали справи архімандрита Лаври св. Афанасія Афонського Косми, що розглядалася Київською духовною консисторією та Св. Синодом у середині XVIII ст. 29 листопада 1749 р. архімандрит Косма отримав дозвіл впродовж року збирати милостиню на теренах Київської митрополії; в ході збору пожертв самоправно роздавав часточки „Животворного Древа”.

Досліджено низку організаційно-процедурних питань збору милостині, особливості функціонування системи управління Київською митрополією, вплив синодальних указів на внутрішнє життя Церкви, та ін. Розглянуто один з шляхів поширення реліквій, їх сприйняття та побутування в соціумі. Простежено конфлікт синодальних указів та парафіяльних реалій у сфері побутування реліквій. Спостереження над сприйняттям вчинків архімандрита Косми дозволили побачити тогочасні поведінкові моделі соціуму на різних його рівнях; повніше представити присутність греків на теренах Гетьманщини в тому числі і в релігійній сфері. Представлено певні уявлення Афону про українські землі. Через студіювання вкладів та вкладників Великої лаври розглянуто ранньомодерну спільноту Гетьманщини як носіїв певної релігійної культури. Наголошено на потребі подальших студій складних взаємостосунків „святиня / реліквія – віруючий” в Київській митрополії XVIII ст.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.