Роман Тютенко » Соціальний портрет офіцера українських армій періоду національної революції (1917–1921 рр.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Соціальний портрет офіцера українських армій періоду національної революції (1917–1921 рр.)

Дисертація
Написано: 2018 року
Розділ: Історична
Твір додано: 08.01.2019
Твір змінено: 09.08.2024
Завантажити: pdf див. (7.8 МБ)
Опис: Тютенко Р.В. Соціальний портрет офіцера українських армій періоду Національної революції (1917–1921 рр.). Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 20.02.22 – Військова історія. – Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет імені Івана Франка, Міністерство оборони України, Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Львів, 2018.


Дисертація є системним дослідженням колективного портрету українського офіцера армій Української Народної Республіки, Української Держави та Західно-Української Народної Республіки у 1917–1921 рр. У центрі дослідження постає офіцер як людина з її професійними і приватними проблемами, набуттям досвіду та повсякденними практиками.

Робота виконана на базі широкого джерельного матеріалу, тогочасної політичної і військової преси та художньої літератури.

Найважливіші архівні матеріали зосереджені у Центральному державному архіві вищих органів влади і управління України, Центральному державному історичному архіві України у м. Львові, Галузевому державному архіві Служби безпеки України, Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України, відділі рукописів Львівської національної наукової бібліотеки імені В.Стефаника, а також у Центральному військовому архіві Військового історичного бюро (Centralny Archiwum Wojskowy Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego) та у відділі мікрофільмів Національної бібліотеки у Варшаві.

У дослідженні висвітлено особливості появи українського офіцерського корпусу з колишніх російської та австро–угорської армій та особливості його розвитку в українських арміях у період революційних подій 1917–1921 рр.

Автор розглянув характерні вияви та сутність українського офіцера і його життя в українському суспільстві УНР та ЗУНР. У роботі також проаналізовані своєрідні риси, які були притаманні офіцерові і доповнювали його психологічний, моральний та емоційний образ. Виявлено особливості суспільних, політичних настроїв офіцера під час революцій, війн, змін влади, уявлення війни, його особисте ставлення до неї, сприйняття себе у війнах проти ворогів УНР/ЗУНР та місця України у цих війнах. Простежено родинне походження офіцера, ступені та умови отримання освіти в навчальних закладах та його життєві долі після поразки Української революції 1917–1921 рр. в СРСР чи в еміґрації.

У роботі висвітлені елементи повсякденного життя українського офіцера у період 1917–1921 рр. Особлива увага приділена матеріально-технічному забезпеченню командного складу: на основі архівних матеріалів, періодики і спогадів проаналізовані грошове утримання військовиків, харчове забезпечення, а також побутові умови. Окрім того були охарактеризовані особливості проведення вільного часу на фронті та в запіллі.

У дисертації подано образи українських офіцерів в інтерпретаціях особових, візуальних джерел та художньої літератури. В контексті воєнних та політичних подій простежено місце українських офіцерів в національно-демократичному русі і проаналізовані їхні вибори й стратегії поведінки. У дисертації доведено, що українські офіцери становили окрему соціальну цілість, поєднану спільною ідентичністю, а їхня роль у відродженні держави і української нації на початку ХХ ст. була дуже значущою.


Ключові слова: офіцер, армія, УНР, ЗУНР, Українська Держава, УГА, УСС, Українська революція.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.