Олександр Суліменко » Господарське та культурне життя чехів-переселенців Волинської губернії в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Господарське та культурне життя чехів-переселенців Волинської губернії в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 30.06.2024
Твір змінено: 30.06.2024
Завантажити: pdf див. (181.2 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 60. – К., 2020.


У статті досліджуються основні аспекти господарської діяльності чехів на території Волині. Особливу увагу приділено становленню землеробства, придбання землі колоністами, ведення ними сільського господарства, промисловості. В статті висвітлюються особливості культурного життя чехів у регіоні в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. Зазначається, що найсприятливіші умови для еміграції чехів були створені у Волинській губернії, де після відміни кріпацтва в 1861 р. та невдалого польського повстання 1863 р. чехи отримали можливість купувати землю за відносно дешевими цінами. У статті показана політика царського уряду відносно поселенців, яку він схвалював та підтримував з метою послаблення впливу польської шляхти та підняття економічного рівня губернії. Відмічається, що в чеських переселенцях були зацікавлені місцеві польські поміщики, які розорились з різних причин і вбачали в них реальних покупців своїх земель. В статті в хронологічному порядку зазначено регіони їх проживання у повітах Волинської губернії. У дослідженні показані труднощі з якими зіткнулися переселенці в перші роки проживання на новій для них території та шляхи їх подолання. Зазначається, що царська адміністрація вбачала в чехах носіїв західноєвропейського прогресу, адже вони відзначалися високим рівнем агрокультури. В статті аналізується вивчення царським урядом кількісного та якісного стану життя чехів у губернії та вказано на висновок властей про заможність поселенців у порівнянні з українськими селянами.

В дослідженні вперше, на основі архівних документів, проаналізовано чисельність чехів та кількість землі, яку вони придбали у приватну власність по кожній волості та в цілому по повітах Волинської губернії. Були зроблені висновки про те, що найбільша кількість чехів проживала в Дубненському повіті, де в середньому на кожну людину припадало 1,45 дес. землі, а в цілому по губернії на особу було 1,6 дес. Зазначається, що в період проведення столипінської аграрної реформи чехи почали переселятися з аграрноперенаселеної Волинської губернії до інших регіонів імперії.

В статті аналізуються особливості господарської діяльності чехів у період проведення реформи, створення ними зразкових хутірських та відрубних господарств. На основі окре¬мих власних польових досліджень показано значення проживання чехів у регіоні.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.