Тетяна Швидченко » Жінки у боротьбі за українську державність у 1917–1921 рр.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Жінки у боротьбі за українську державність у 1917–1921 рр.

Стаття
Написано: 2019 року
Джерело: journal.ndiu.org.ua
Розділ: Історична
Твір додано: 08.11.2024
Твір змінено: 08.11.2024
Завантажити: pdf див. (2.4 МБ)
Опис: У статті розглядається питання про участь жінок у воєнних діях під час національно-визвольної революції 1917 – 1921 рр., проаналізовані біографії воячок Армії УНР і Галицької армії та роль жінки у боротьбі за українську державність.
Тема про жінок в українських арміях початку ХХ ст. комплексно висвітлена лише щодо Легіону Українських січових стрільців та частково Галицької армії. Наразі повністю відсутня зведена статистика про жінок в Армії УНР, є фрагментарні відомості про списки в окремих військових частинах і спогади сучасників з окремими біографіями та іменами. Досі не встановлено, які вишколи проходили жінки, що служили, яку точно вони мали кваліфікацію, також не встановлена загальна їх кількість в українських арміях.
Висвітлено біографії Ірини Шмігельської-Климкевич, Світлани Харченко, Харитини Пекарчук, Христини Сушко, Віри Бабенко, Юзефи (Йосипини) Лисогор, Анастасії Линкової, Люсі Гурської та проаналізовано дані ще про 47 жінок, які брали участь у збройній боротьбі за українську державність у складі Галицької армії та Армії УНР. Розглянуто умови, в яких ці жінки перебували та вели боротьбу. Встановлено, що майже всі жінки, які перебували на службі в Армії УНР, виконували багатофункціональні ролі, але юридично оформлювалися на традиційно жіночих посадах, здебільшого у ролі сестер-жалібниць.
Дослідження питання участі жінок у Перших визвольних змаганнях є частиною кількох напрямків розвитку цієї тематики, а саме: служба жінок в Армії УНР (їх кількісний склад, посадові обов’язки, біографічні розвідки, психологічні портрети); участь та роль жінок у повстанських рухах у період 1917 – 1921 рр.; розвиток жіночого ветеранського руху першої половини ХХ ст.; вплив жіночих організацій на перебіг національно-визвольної боротьби українського народу в той період тощо.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.