Олександр Шморгун » Перша світова війна як пролог до другої всесвітньої воєнної катастрофи: стадіально-цивілізаційні передумови
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Перша світова війна як пролог до другої всесвітньої воєнної катастрофи: стадіально-цивілізаційні передумови

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 20.07.2022
Твір змінено: 20.07.2022
Завантажити: pdf див. (194.9 КБ)
Опис: Військово-історичний меридіан. Електронний науковий фаховий журнал. – Вип. 2 (24) / Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс, Інститут історії України НАН України. – К., 2019.


У статті проаналізовано особливості зміни соціально-економічного лідерства наприкінці ХІХ ст. Показано, що відставання Великої Британії від її конкурентів на зовнішніх ринках пов’язане з переходом на екстенсивний алгоритм існування найбільшої імперії світу, яка стала батьківщиною промислового перевороту, її переорієнтацією на фінансово-лихварські механізми отримання надприбутків, що є показником початку стадіально-цивілізаційного занепаду класичної буржуазної формації. Крім того, показано, що Німеччина, яку й нині багато істориків вважають головним винуватцем Першої світової війни, в цей період здобуває конкурентні переваги насамперед завдяки форсуванню інноваційної складової свого розвитку, зумовленого обранням принципово іншої, щодо англосаксонської, моделі суспільного ладу посткапіталістичного типу. Важливо, що саме на таких засадах нового суспільного ладу вже у ХХ ст. низка розвинених країн Сходу і Заходу продемонструвала економічне диво.

Доведено, що антагонізм між найпотужнішими геополітичними гравцями, який призвів до Великої війни, був спричинений не настільки так званим колоніальним переділом світу, наскільки зіткненням двох несумісних стратегій дальшого існування людства. Причому приреченість Російської імперії за такого підходу була пов’язана саме з тим, що вкотре змарнувавши історичний шанс модернізації, вона в неминучому світовому воєнному конфлікті через панування в державі компрадорськи орієнтованого класу обрала статус сателіта Великої Британії та Франції, які на той час були основним форпостом саме загниваючого монопольно-фінансового та загарбницького імперіалізму якісно нового глобального типу, що врешті став головною причиною обох світових, а потім «холодної» та нинішньої «гібридної» війн (путінський режим є похідним від сучасної глобальної «світосистеми» вже постмодерного неоколоніалізму).
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.