Юрій Шевельов » Думки проти течії
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Думки проти течії

Есей
Написано: 1949 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 15.05.2012
Твір змінено: 26.04.2021
Завантажити: doc див. (6 МБ) doc.zip (793.8 КБ) pdf див. (3 МБ)
Опис: Стаття і три есеї, зібрані в цій книжечці, написані в різних
стилях і з різних приводів, але пов’язані єдністю провідної думки і
спільним прагненням окреслити характеристичні риси і головні по-
треби української духовости на сучасному етапі її розвитку. Праці
ці були читані для вужчих і ширших авдиторій, але друкуються
вони вперше. Деякі з них викликали пристрасну... читач думає: дискусію? — "і, пристрасну лайку на адресу автора. Власне, виявило-
ся при цьому дві реакції тих, хто відчув себе безпосередньо зато-
ркненим. Одні намагалися всі неґативи звалити зі своєї партії на конкуренпійну - ніби тут ідеться про партії, а не про психологічний тип людини! Другі, щоб не допустити поширення висловлених тут „баламутних“ думок, вирішили зчинити якнайбільший галас, обвинувачуючи автора в усіх смертельних гріхах, від розкладу українського суспільства починаючи і запереченням ідеї самостійної України (!!!) кінчаючи.

Автор не має сумніву, що і книжка в цілому викличе подібні реакції (і тим ще раз потвердить стару істину: Юпітере, ти сердишся, отже, ти не маєш рації); а надто аматори „уловлювати душі" методою висмикування окремих фраз знайдуть собі рясну поживу. Не зважаючи на це, автор наважується випустити свої „думки проти течії“ в світ, бо значення порушених тут питань видається йому важливішим за свою і чужі амбіції.

Автор не міг і не хотів давати готових розв’язань і викінчених формул, уважаючи це за передчасне. Не належачи до тих, хто взагалі виступає проти гасел, автор міркував, що ще не пора висувати якісь нові викінчені гасла, своїм основним завданням ставлячи — дати ґрунт для мислення, для дискусії. Надто часто в нас шукають книжки „до подушки“, щоб швидше заснути. В протилежність цьому автор хотів дати читачеві книжку, яка не давала б йому спати, яка хвилювала б і може навіть дратувала б його, яка змушувала б думати, ятрила б рани, спонукала активно шукати виходу з теперішньої ситуації, посувала б українську духовість, а тим самим і український державнобудівний рух уперед. Якщо книжка це завдання виконає, автор буде задоволений, які б налички на нього, не наліплювали ті, хто своїм основним завданням поставив виключити з українства здатність мислити.

(Юрій Шерех, травень 1948)

Б.м.: Україна, 1949. - 100 с.
Зміст: [натисніть, щоб розгорнути]
Пов'язані автори:
Донцов Дмитро
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.