Наталія Володимирівна (історик нотаріату) Шевченко » До історії нотаріату в контексті державотворчих процесів в Україні
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

До історії нотаріату в контексті державотворчих процесів в Україні

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 07.06.2018
Твір змінено: 07.06.2018
Завантажити: pdf див. (903.5 КБ)
Опис: Історичний архів. Наукові студії: Збірник наукових праць. – Миколаїв: Видавництво ЧДУ ім. Петра Могили, 2016. – Вип. 16.


У статті розглянуто історичні етапи розвитку нотаріату в різні часи української держави. В процесі дослідження було встановлено та визначено чотири основних етапи розвитку нотаріату, зокрема: княжий, козацький, національно-демократичний і сучасний, кожен з яких, враховуючи специфіку його розвитку, мав свої ознаки та особливості.

Першим етапом розвитку нотаріату на території України був княжий період становлення державності. На початковій стадії даного періоду у людей не виникало потреби документально затверджувати цивільно-правові угоди, саме тому вони укладались усно, а факт їхнього вчинення підтверджували свідки в судовому порядку. Але ситуація дещо змінилася після XII ст., коли виникла необхідність у нотаріальних функціях, яка була пов’язана з низьким рівнем освіти населення і збільшенням попиту на юридичні по-слуги, які регулювали придбання та відчуження прав на землю та холопів, пізніше – на нерухомість.

Козацький етап відзначився тим, що до середини XVIII ст. писемні угоди здебільшого нехтувалися. Хоча згодом, коли виникла система обов’язкової явки, реєстрації та запису до урядових (судових) книг приватних актів, з’явилися пам’ятки, документи українського права, які регулювали відносини судів та нотаріальну діяльність.

У роки незалежності, з ухваленням Закону України «Про власність» (1991 р.) та деяких інших законодавчих актів, зокрема Закону України «Про нотаріат (1993 р.), значно розширилася компетенція державних нотаріусів, збільшилась потреба, кількість і обсяг нотаріальних дій.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.