Наталія Ігорівна Шевченко » Еволюція іспансько-британських відносин в контексті «ґібралтарського питання» у 1873-1969 рр.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Еволюція іспансько-британських відносин в контексті «ґібралтарського питання» у 1873-1969 рр.

Стаття
Написано: 2023 року
Розділ: Історична
Твір додано: 17.08.2023
Твір змінено: 17.08.2023
Завантажити: pdf див. (1.2 МБ)
Опис: ЄВРОПЕЙСЬКІ ІСТОРИЧНІ СТУДІЇ. - 2023. - № 24

Анотація. Метою статті є аналіз еволюції іспансько-британських відносин крізь призму ґібралтарського питання у 1873–1969 р. в період між прийняттям закону про статус чужинців та початком блокади колонії іспанцями. Наукова новизна роботи полягає у виокремленні періоду трансформації ґібралтарського питання в контексті іспансько-британських відносин, його періодизації, визначенні внеску британців та іспанців у його вирішення та з’ясування його впливу на сьогодення. Політичний зміст проблеми та тривалий період взаємодії між двома державами, який мав та має на меті вирішення даного питання, дає нам можливість простежити важливі різноманітні процеси, що супроводжували ці взаємини.

Вже наприкінці XVIII ст. Іспанія відмовилась від спроби повернути Ґібралтар військовим шляхом, а суспільство практично змирилося із втратою півострова, що давало підстави багатьом сподіватися на остаточне вирішення даного питання. Та й зміна політичної кон’юнктури сприяла зближенню Сполученого Королівства та Іспанії протягом першої половини XIX ст. та активним контактам між іспанцями і британцями у колонії. Однак, внаслідок процесів націогенезу на території Ґібралтару і його перетворення на військово-морську базу, Велика Британія почала обмежувати права іспано-ґібралтарців. Та й не всі були готові здійснити перегляд власних позицій, багатьом була важлива історична пам’ять про взаємозв’язки та суперництво між держави, до яких додавалися й економічні фактори, а саме сильне відставання у розвитку між Великою Британією та Іспанією. Це призвело до погіршення іспансько-британських взаємин, численних дипломатичних скандалів і появі в іспанському суспільстві запитів на повернення Ґібралтару до складу країни, незважаючи на довгий період перебування скелі у складі іншої держави. Політичні колізії призвели до того, що Іспанія зблизилась із суперниками Сполученого Королівства, оголосила претензії на півострів, порушувала питання на міжнародному рівні та влаштувала блокаду колонії. Велика Британія виявилась готовою йти на поступки іспанцям в економічному й міграційному питаннях, але відмовлялась поступатися Ґібралтаром через його унікальний стратегічний статус. Закладені на останніх етапах еволюції іспансько-британських відносин принципи досі використовуються Іспанією та Сполученим Королівством в контексті суперечностей у ґібралтарському питанні.

Ключові слова: Іспанія, Велика Британія, Ґібралтар, міжнародні відносини, «гібралтарське питання».

 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.