Тетяна Шептицька » Фелікс Якубовський – представник репресованого українського літературознавства
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Фелікс Якубовський – представник репресованого українського літературознавства

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 28.06.2021
Твір змінено: 28.06.2021
Завантажити: pdf див. (439.6 КБ)
Опис: "З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ" №2 (54) 2020


Мета – на основі матеріалів архівно-кримінальної справи Фелікса Якубовського уточнити окремі моменти його біографії, з’ясувати деталі перебігу слідства та особливості звинувачення, визначити можливий вплив професійної діяльності критика на причини його політичних переслідувань. Використовуючи інші джерела, проаналізувати внесок Фелікса Якубовського в українське літературознавство 1920-х – 1930-х років.

Авторка використала антропологічний і просопографічний підходи. Для реалізації означеної мети були задіяні біографічний, проблемно-хронологічний, конкретно-пошуковий та герменевтичний методи.

Архівно-кримінальна справа Фелікса Якубовського, розстріляного у 1937 р. у Києві, фактично не була предметом окремого наукового дослідження. Авторка на підставі широкого спектру матеріалів, значна частина яких вводиться до наукового обігу вперше, уточнила біографічні відомості про репресованого критика, зокрема, щодо його батька, студентських років та ін. Також були проаналізовані протоколи допитів репресованого літературознавця з метою уточнення обставин арешту, звинувачень та наявності/відсутності доказової бази. Авторка з’ясувала неузгодженості у протоколах допитів, звіривши озвучені Феліксом Якубовським «провини» з його публічними оцінками творчості різних письменників та з реальними фактами. Також була здійснена спроба порівняння свідчень репресованого літературознавця з архівно-кримінальними справами його колег. Усе це лише засвідчило невідповідність звинувачень дійсності, а дозволило розкрити методи фальсифікації кримінальних справ співробітниками НКВС у роки Великого терору.

Наявна у допитах Фелікса Якубовського інформація про коло спілкування сприяла також виокремленню фактажу, що стосувався його роботи у польських навчальних закладах, і додала штрихів до його творчої біографії та просопографічного портрету.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.