Олександр Середа » Османський адміністративно-територіальний устрій Буджака й Очаківської землі
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Османський адміністративно-територіальний устрій Буджака й Очаківської землі

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 05.12.2024
Твір змінено: 05.12.2024
Завантажити: pdf див. (423.9 КБ)
Опис: Чорноморська минувшина: записки Відділу історії козацтва на півдні України: збірка наукових праць. – Одеса, 2022. – Випуск 17.


Османський територіально-адміністративний поділ Північно-Західного Причорномор’я формується протягом XV–XVIII ст. в межах історико-географічних земель, що входять до складу сучасних Молдови і України.

На територіях, що знаходяться виключно під владою Османської держави, відбувається поступове запровадження османської централізованої територіально-адміністративної системи управління, починаючи від формування найменших адміністративних одиниць до утворення санджаків і згодом до їх розвитку у складі Силістренсько-Очаківського еялету. 1. Створення первинного адміністративного управління – формування цивільних громад самоврядування та їх територіального поділу в Буджаку і Очаківській землі. 2. Судово-адміністративне управління та фіскально-територіальний поділ Північно-Західного Причорномор’я. 3. Утворення санджаків у Північно-Західному Причорномор’ї та утворення Силістренсько-Очаківського еялету. Окрім зазначеного, на відкупних землях наданих кримському хану встановлено структури кримсько-татарської адміністрації над ордами, а також організовано території з переважно християнським населенням.

Відповідно архівних даних, територія Північно-Західного Причорномор’я у своєму військово-адміністративному устрої поділена на три послідовно створені санджаки: Аккерманський, Бендерський та Очаківський, які є складовою частиною Силістренсько-Очаковського еялету. Водночас на ранньому етапі свого існування Аккерманський і Силістренський санджаки були основою для створення зазначеного еялету. Кожний санджак вміщував декілька судово-адміністративних округів – каза. Зокрема Аккерманський санджак охоплював основну частину Буджака і південно-західну окраїну Очаківської землі.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.