Петро Сабат » Історія зародження та використання іконографічних зображень преподобного Антонія і Теодосія Печерського в ХІ–ХVIII ст.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Історія зародження та використання іконографічних зображень преподобного Антонія і Теодосія Печерського в ХІ–ХVIII ст.

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 30.09.2023
Твір змінено: 30.09.2023
Завантажити: pdf див. (572.6 КБ)
Опис: Гілея: науковий вісник. Збірник наукових праць. – К., 2020. – Вип. 158 (10). Ч. 1. Історичні науки.


В публікації вказано, що перша згадка про іконописне зображення преподобного Антонія і Теодосія Печерського міститься в Києво-Печерському Патерику.

В праці доведено, що вшанування преподобних Антонія і Теодосія як рівноправних засновників Києво-Печерського монастиря склалося не раніше XIII століття, хоча самі портретні зображення преподобних Антонія і Теодосія, згадувані у Києво-Печерському Патерику, можуть походити з XI століття.

У статті висвітлений розвиток композиційного формування зображення преподобного Антонія і Теодосія Печерського в Київській Церкві. Досліджено, що найдавнішою іконою із зображенням преподобного Антонія і Теодосія Печерського, яка збережена до наших днів, є ікона Богоматері Печерсько-Свенської 1288 року. Вказано, що різноманітні іконографічні композиції Антонія і Теодосія Печерського послужили для використання (втілення) в книжкові оправи, гравюри та ручні дерев’яні хрести (XVII–XVIII cт.).

Підкреслено, що в українських церквах Київської традиції в сьогоденні можна зустріти в храмах зображення преподобного Антонія і Теодосія у різних композиціях. Преподобного Антонія і Теодосія зображують як у композиції Печерської Богородиці на фоні Успенської Церкви, так і окремо у повний чи поясний зріст.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.