Микола Олексійович Рудь » Ободритське князівство у період політичної консолідації (ХІ – перша третина ХІІ ст.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Ободритське князівство у період політичної консолідації (ХІ – перша третина ХІІ ст.)

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 28.03.2024
Твір змінено: 28.03.2024
Завантажити: pdf див. (175.1 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 63. – К., 2021.


У статті на основі наративних джерел та спеціальної історичної літератури аналізується процес консолідації ободритських племен в рамках відносно єдиної ранньофеодальної держави в ХІ – першій третині ХІІ ст. Дослідження спирається на принципи історизму, науковості й авторської об’єктивності, а також на використання загальнонаукових (аналіз, синтез, узагальнення, порівняння) та спеціально-історичних (історико-типологічний, історико-системний) методів.

Зазначається, що військові успіхи кінця Х – початку ХІ ст. і здобуття полабськими слов’янами незалежності від німецьких феодалів не привели, однак, до остаточного зміцнення у ободритів центральної князівської влади, котрій у цей час доводилось вести виснажливу боротьбу з сильними угрупуваннями знаті, яка вважала обтяжливою залежність від верховного князя.

Автор дійшов висновку, що найбільшої могутності ободритська держава досягла за Готшалка і його сина Генріха з роду Наконідів, під владою яких знаходились не лише ободритські, але й лютицькі землі. Наголошується, що консолідаційний курс Наконідів здійснювався у різних напрямках: вони створили систему князівських фортець з посадовими особами для контролю над прилеглими до фортець округами, збільшили дружину та всіма засобами сприяли християнізації. У зовнішній політиці Наконідські князі намагались зміцнити союзницькі відносини з саксами і данцями і в міру можливості використовували їх допомогу для посилення позицій усередині країни. Проте, ця політика не увінчалась успіхом.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.