Микола Олексійович Рудь » М.В. Бречкевич (1870–1963) та його внесок у вивчення історії середньовічного Балтійського Помор’я
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

М.В. Бречкевич (1870–1963) та його внесок у вивчення історії середньовічного Балтійського Помор’я

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 28.03.2024
Твір змінено: 28.03.2024
Завантажити: pdf див. (195.3 КБ)
Опис: Етнічна історія народів Європи: Збірник наукових праць. Випуск 62. – К., 2020.


У статті на основі архівних джерел та спеціальної історичної літератури, охарактеризовано основні віхи життєвого шляху і науково-педагогічна діяльність відомого українського історика-медієвіста, фундатора кафедри історії стародавнього світу та середніх віків Київського національного університету імені Тараса Шевченка – Митрофана Васильовича Бречкевича. Дослідження спирається на принципи історизму, науковості й авторської об’єктивності, а також на використання загально-наукових (аналіз, синтез, узагальнення, порівняння) та спеціально-історичних (історико-типологічний, історико-системний) методів.

Проаналізовано внесок М.В.Бречкевича у вивчення середньовічного Балтійського Помор’я. Автор дійшов висновку, що протягом всієї своєї наукової діяльності він залишається вірним принципам виробленим на початку свого творчого шляху. Це був історик-позитивіст і, як всі вчені цього напрямку, вважав історичне джерело головним критерієм істини.

Головним об’єктом наукових досліджень М.В.Бречкевича була історія поморських слов’ян ХІІ–XIV ст., котрій він присвятив у першій половині ХХ ст. низку ґрунтовних праць. Вже в першій своїй друкованій роботі «Святополок – князь Поморський» (Юр’їв, 1902) Бречкевич розглядає один з важливих періодів в історії Східно-Поморського князівства, його боротьбу з Тевтонським орденом у 40-і роки ХІІІ ст. У дослідженні всебічно проаналізовано питання про походження князівської влади у Східному Помор’ї, взаємовідносини Східно-Поморського князівства з Польщею.

Зазначається, що основною працею М.В.Бречкевича з історії Помор’я була його магістерська робота «Вступ до соціальної історії князівства Славії або Західного Помор’я» (Юр’їв, 1911), у якій він на основі поморських грамот і хронік зробив спробу проаналізувати процес феодалізації у західно-поморських землях у ХІІ–ХІІІ ст. і роль у ньому німецьких колоністів. У роботі детально охарактеризовано князівське землеволодіння, становлення перших поморських монастирів, що стали активними провідниками германізації в цьому регіоні.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.