Володимир Полторак » Навернення на іслам серед емігрантів з України у середині ХІХ століття: випадок Михайла Чайковського (Мехмеда Садик-паші)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Навернення на іслам серед емігрантів з України у середині ХІХ століття: випадок Михайла Чайковського (Мехмеда Садик-паші)

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 11.04.2024
Твір змінено: 11.04.2024
Завантажити: pdf див. (103.5 КБ)
Опис: Чорноморська минувшина: Записки Відділу історії козацтва на півдні України. – Одеса, 2020. – Випуск 15.


Мультиетнічна та різноконфесійна Османська імперія у середині ХІХ ст. дала прихисток представникам національно-визвольних та революційних рухів Центрально-Східної Європи. Популярність орієнталізму в західній культурі дозволила відкрити для Європи багатства ісламської культурної спадщини. Одним із учасників цього процесу став популярний романіст, політик, військовий Михайло Чайковський (Садик-паша).

У 1850 р. разом з багатьма біженцями та емігрантами Михайло Чайковський прийняв іслам та майже три десятиліття жив в Османській імперії. Його твори та листування дозволяють прослідкувати, як він сприйняв імперію зсередини, як сприймав релігію з точки зору новонаверненого мусульманина. Його випадок характерний і унікальний водночас, дозволяє по- іншому подивитися на українсько-ісламські контакти в модерну добу.

Окремо слід виділити творчість Садик-паші, яка відкрила українському, польському, французькому, російському читачеві завісу ісламського світу. Образи мусульманина, турка, османа олюднюються, бар’єри непорозумінь та звинувачень розхитуються. Минуле відносин наповнюється прикладами співпраці. Майбутнє виглядає сповненим спільними проектами та звершеннями. Особиста доля Садик-паші свідчить про порозуміння, про толерування “інакшості” – про поширення цінностей модерного часу.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.