Володимир Васильович Поліщук » Невідомий намісник київських воєвод Семен Гринькович та аналіз акту на продаж с. Глевахи Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирю у 1563 р.
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Невідомий намісник київських воєвод Семен Гринькович та аналіз акту на продаж с. Глевахи Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирю у 1563 р.

Стаття
Написано: 2020 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 28.03.2021
Твір змінено: 28.03.2021
Завантажити: pdf див. (4 МБ)
Опис: Поліщук В. Невідомий намісник київських воєвод Семен Гринькович та аналіз акту на продаж с. Глевахи Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирю у 1563 р. // Український археографічний щорічник. Т. 26/27. Нова серія. Вип. 23/24. – К., 2020. – С. 165-202.

В статті розглядається продажний акт (лист) київського зем’янина Семена Гриньковича, який у 1563 р. продав своє селище Глеваха київському Свято-Михайлівському монастирю. Проведено докладний аналіз продажного листа (дипломатичний і змістовний). Досліджено передісторію селища Глеваха, яке наприкінці ХV ст. перебувало у замковій юрисдикції і було надано за службу предкам Семена Гриньковича. Уперше доводиться той факт, що Семен Гринькович у 1550-х рр. був намісником київських воєвод – князя Фридриха Пронського (1544–1555) та Григорія Олександровича Ходкевича (1555–1559). Висвітлюється родинне пов’язання Семена Гриньковича з київським ротмистром Петром Псуцьким (через шлюб з донькою останнього). Петро Псуцький служив у Києві в 1526 – 1540-х рр. та, ймовірно, протегував своєму зятю у набутті посади намісника. В ході аналізу гербових зображень на печатках висунуто гіпотезу про те, що Семен Гринькович належав до поважного київського панського роду Полозовичів, які могли отримати Глеваху наприкінці ХV ст. як великокнязівське надання (від Олександра), коли київським ключним був Семен Полозович. Наводяться прориси гербів з печаток. В додатку подається публікація продажного акта за оригіналом.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.