Володимир Петегирич » Археологічні каталоги і карти заходу України: від минулого до сьогодення
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Археологічні каталоги і карти заходу України: від минулого до сьогодення

Стаття
Написано: 2023 року
Джерело: inst-ukr.lviv.ua
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.11.2024
Твір змінено: 16.11.2024
Завантажити: pdf див. (14.7 МБ)
Опис: Зібрано і проаналізовано писемні, археологічні, картографічні джерела та літературу щодо проблеми каталогізації й картографування пам’яток археології заходу України. Встановлено, що археологічні каталоги і карти пройшли тривалу трансформацію від перших згадок пам’яток у літописах до сучасної стадії розвитку археологічної науки з розвинутим науково-методичним апаратом, використанням інформаційних технологій та формуванням електронних баз даних.

Виділено п’ять періодів процесу створення археологічних каталогів і карт: найдавніші каталоги і карти; початки наукового картографування в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.; каталогізація і картографування пам’яток між Першою та Другою світовими війнами; археологічні каталоги і карти другої половини ХХ ст.; каталогізація і картографування пам’яток в роки незалежності. Кожний з виділених періодів наповнено ретельно зібраними матеріалами, виділено їх специфіку, поступове розширення та урізноманітнення спектра каталогів і карт різних типів археологічних пам’яток. Уперше разом з відомими універсальними й тематичними каталогами, картами окремих пам’яток, об’єктів, артефактів та явищ, виокремлено археологічні каталоги і карти історичних міст заходу України.

Наголошено на важливості міжнародної співпраці у вивченні археологічної спадщини України, зокрема з участю наукових установ Польщі, в результаті якої ліквідовано багато білих плям у басейні верхньої Наддністрянщини. Відзначено участь іноземних дослідників у поповненні каталогів і карт тими матеріалами з території західної України, які в силу історичних обставин опинилися в музейних збірках за межами нашої держави.

Враховуючи зростаючу загрозу протизаконного використання каталогів і карт із детальною локалізацією пам’яток археології, наголошено на необхідності удосконалення українського пам’яткоохоронного законодавства із врахуванням норм міжнародного права та положень Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини.

 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.