Тетяна Пастушенко » Сирецький виправно-трудовий табір поліції безпеки та служби безпеки в Києві: джерелознавчий та історіографічний аналіз
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Сирецький виправно-трудовий табір поліції безпеки та служби безпеки в Києві: джерелознавчий та історіографічний аналіз

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 15.01.2024
Твір змінено: 15.01.2024
Завантажити: pdf див. (178.7 КБ)
Опис: Сторінки воєнної історії України: Збірник наукових статей / НАН України. Інститут історії України. – К., 2021. – Вип. 24.


У цій статті розглядається еволюція досліджень історії табору, організованого нацистами поблизу Бабиного Яру у 1942–1943 роках, а також представлені попередні результати міжнародного проєкту «Сирецький і Яновський нацистські табори в документах радянських спецслужб». Цей проєкт розпочався у 2020 році та реалізується Галузевим державним архівом Служби безпеки України, Інститутом історії України Національної академії наук України й Центром дослідження визвольного руху спільно з Дослідницьким центром імені Леоніда Невзліна при Єврейському університеті в Єрусалимі.

Свідчення про масові розстріли євреїв у Бабиному Яру та нацистські злочини у Сирецькому таборі були детально зафіксовані співробітниками НКВС одразу після повернення до Києва радянської влади. Але ці матеріали залишалися недоступними для дослідників аж до розпаду СРСР. У публічному просторі була поширена історія, яку розказав уцілілий єврейський в’язень Володимир Давидов про «Сирецький концтабір», редагована відповідно до радянської концепту «Великої Вітчизняної війни».

Під час виконання міжнародного проєкту в архіві Служби безпеки України вдалося виявити нові архівні справи, які безпосередньо стосуються історії Сирецького табору, його в’язнів та охоронців. Ці матеріали проливають світло на нові обставини функціонування табору, дають можливість встановити понад тисячу нових прізвищ його в’язнів, реконструювати їх біографії, уточнити відомі факти.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.