Тетяна Пастушенко » Радянські військовополонені в історії Бабиного Яру
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Радянські військовополонені в історії Бабиного Яру

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 15.01.2024
Твір змінено: 15.01.2024
Завантажити: pdf див. (179.1 КБ)
Опис: Сторінки воєнної історії України: Збірник наукових статей / НАН України. Інститут історії України. – К., 2022. – Вип. 25.


У статті йдеться про долю радянських військовополонених у контексті трагічних подій у Бабиному Яру під час нацистської окупації. Полонені червоноармійці постають в історії цього місця масового вбивства у трьох іпостасях: як жертви розстрілів, як виконавці рабської та примусової праці, переважно в’язні Сирецького табору, і як винуватці й співучасники вбивств у Бабиному Яру.

Метою статті є дослідження за яких обставин і коли відбувалися вбивства військовополонених у Бабиному Яру, ким були ці страчені бійці і командири Червоної армії; на яких примусових роботах використовували військовополонених у Бабиному Яру; яку роль у вбивствах у Києві відігравали підрозділи української допоміжної поліції та кількість військовополонених у цих воєнізованих підрозділах.

Зумовлені метою дослідницькі завдання полягають в реконструкції подій у Бабиному Яру та його околиць в широкому контексті нацистської окупаційної політики в Києві та місця і ролі у цих подіях радянських військовополонених. Джерелами дослідження стали донесення поліції безпеки та СД, матеріали архівно-слідчих справ НКВС і свідчення очевидців.

Методологія поєднує підходи історичної герменевтики, історії повсякдення та соціальної антропології.

Наукова новизна полягає у постановці дослідницького питання. Зазвичай Бабин Яр асоціюється із цивільними жертвами нацизму, переважно євреями. Різні аспекти долі радянських військовополонених комплексно не описувалася.

Доведено, що радянські військовополонені були першими жертвами, страченими у Бабиному Яру, і серед його останніх. Загалом у Бабиному Яру поховано біля 20 000 радянських військовополонених. Серед способів порятунку і виживання в нестерпних умовах полону була також співпраця з нацистами. Серед полонених червоноармійців були ті, хто погодився стати охоронцем, вступив до табірної чи міської поліції, став катом своїх товаришів по зброї і цивільного населення.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.