Тарас Парило » Державна мова – основний механізм розвитку гуманітарної сфери України
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Державна мова – основний механізм розвитку гуманітарної сфери України

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 02.03.2023
Твір змінено: 02.03.2023
Завантажити: pdf див. (382.4 КБ)
Опис: Україна–Європа–Світ. Міжнародний збірник наукових праць. Серія: Історія, міжнародні відносини. – Вип. 24. – Тернопіль: Видавництво ТНПУ ім. В.Гнатюка, 2020.


Стаття присвячена висвітленню державної мови як основного механізму розвитку гуманітарної сфери України. Зазначено, що однією з найважливіших проблем сьогодення є розвиток гуманітарної сфери, а також чітко визначено її основний механізм – державна мова.

Проаналізовано дискусійні положення щодо сприйняття українським суспільством Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Висловлено аргументи на користь позиції, що мову творить народ у його щонайвищій духовній іпостасі.

Стаття не претендує на емпіричну чи фактологічну вичерпність. Її основна мета – переконати: державній українській мові – особлива роль – основного механізму розвитку гуманітарної сфери. Виявлено несистемність державної гуманітарної політики і висвітлено наслідки викривленого підходу до тлумачення послідовності у переліку суспільних сфер. Автор статті робить спроби, наводячи приклади, розкрити об’єднавчу роль мови як основного механізму розвитку гуманітарної сфери.

З точки зору суб’єктно – об’єктного зв’язку, що виникає, змінюється чи припиняється на підставі обставин і характеризується наявністю специфічного змісту. Не виняток у цьому контексті державна мова і гуманітарна сфера. Наголошено на одній із головних проблем, яка нині постала перед українським суспільством: необхідності оновлення справжнього статусу держаної мови, щоб кожен громадянин України відчував повагу до державної мови. З’ясовано важливість ролі еліти у житті суспільства. Запрпоновано високий рівень вимог до політичної еліти держави, до її морально – етичних та інших особистих якостей. Сьогодні Україна у стані війни. Проте такий стан не повинен гальмувати розвитку гуманітарної сфери і її основного механізму – державної мови. Формування й оновлення механізмів гуманітарної сфери має стати головним аспектом розбудови України і виходу переможцем зі стану війни.

Визначено: на основі аналізу прикладів із суспільного життя державну політику в гуманітарній сфері необхідно докорінно переглянути. Звернено увагу на меценатську діяльність. Наведено приклади – думки сучасних науковців й українських вчених з минулого століття, які стверджують: колосальна внутрішня сила життєспромоги нашої державної мови як основного механізму розвитку гуманітарної сфери України. Культурно – мовний чинник і сьогодні залишається принциповим питанням у розвитку гуманітарної сфери. Ідея реального закріплення за українською державною мовою статусу розвитку не лише гуманітарної сфери, а всіх суспільних сфер повинна стати полем об’єднання зусиль публічної влади, громадських організацій, партій, співпраці інститутів громадянського суспільства із владними структурами. Вперше в історії державного управління запропоновано: державну мову визнати основним механізмом розвитку гуманітарної сфери України; змінити порядок найважливіших суспільних сфер (адже слово матеріалізується).
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.