Микола Палінчак » Особливості державно-церковних відносин в Чеській Республіці в історичній ретроспективі
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Особливості державно-церковних відносин в Чеській Республіці в історичній ретроспективі

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.12.2023
Твір змінено: 17.12.2023
Завантажити: pdf див. (229.1 КБ)
Опис: Регіональні студії. – №28. – 2022.


З початку прийняття християнства в ІХ ст. й до сьогодні католицька церква відігравала дуже важливу роль у житті й розвитку населення чеських земель. Так само як і в інших країнах Центрально-Східної Європи, нинішнє положення церкви в Чеській Республіці ускладнюється тим, що релігійне минуле тісно переплітається із сучасністю й потужно впливає на визначення майбутніх відносин між церквою, державою та суспільством через правову, економічну, культурну і політичну спадщину.

Як і іншим християнським церквам, католицькій церкві в Чеській Республіці нині доводиться стикатися з численними зовнішніми і внутрішніми проблемами.

В усіх країнах Центрально-Східної Європи на початку другої половини ХХ ст. усталилася єдина державна ідеологія, яка мала офіційну назву "марксизм-ленінізм", а по суті була ідеологією сталінізму.

З початку 1970-х рр. адміністративний тиск на релігійні організації в Чехословаччині було посилено.

Якщо підсумовувати значення багаторічного тиску з боку комуністичної влади на церкви та релігійні організації, воно значною мірою проявилося в поступовому падінні значення та авторитету релігії в Чехії.

Основи якісно нового рівня державно-церковних відносин у сучасній Чеській Республіці були закладені подіями листопада 1989 р., які увійшли в історію як "ніжна" або "оксамитова" революція.

Чеське законодавство у сфері свободи віросповідань є достатньо ліберальним у порівнянні з багатьма посткомуністичними країнами.

Історія розвитку державно-церковних відносин в Чеській Республіці проаналізовано в статті. Досліджено державно-церковні відносини від часів ІІІ-V століттях до сучасного періоду. Починаючи з XV ст. в чеському суспільстві дедалі більше поширювалися ідеї Реформації. У XVII ст. католицизм у Габсбурзькій монархії став головною ідеологічною опорою держави, єдиною дозволеною релігією. В дослідженні проаналізовано роль та значення «Оксамитової» революції в країні. Державно-церковні відносини в цей період.

Сучасні параметри політичного устрою в Чеській Республіці дослідженні в статті. Питання розвитку державноцерковних відносин в країні в 90-х рр. ХХ ст. проаналізовано в статті.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.