Ганна Палій » Досвід Балканських країн з реінтеграції територій
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Досвід Балканських країн з реінтеграції територій

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 28.07.2023
Твір змінено: 28.07.2023
Завантажити: pdf див. (1.1 МБ)
Опис: Стратегічна панорама. – 2020. – №1-2.


У статті на прикладах Хорватії, Боснії і Герцеговини, Македонії (у 1993–2019 рр. – Колишня Югославська Республіка Македонія, з 2019 р. – Північна Македонія) проаналізовано досвід Балканських країн з деокупації та реінтеграції територій. Аналіз базується на дослідженні всіх етапів урегулювання конфлікту.

Досліджено послідовність ключових аспектів урегулювання. Розгляд усіх стадій збройних конфліктів у Балканському регіоні засвідчив, що значну роль у їх розв’язанні відіграють міжнародні миротворчі місії – з військовим та цивільним компонентами. Також визначальний вплив мала участь низки міжнародних організацій (ООН, НАТО, ЄС) та країн (США) у розв’язанні цих конфліктів і подальшої інтеграції. Основу реінтеграційних процесів у Хорватії, Боснії і Герцеговині та Македонії заклали мирні угоди, а також встановлення повного контролю над кордонами й територіями. Наступний етап передбачав забезпечення демілітаризації та роззброєння. Повноцінна інтеграція супроводжувалася реформуванням правоохоронних органів, підготовкою та проведенням виборів. Питання післявоєнного правосуддя, покарання за воєнні злочини та масові порушення прав людини були одними з першочергових. До реалізації всіх зазначених заходів реінтеграції залучалися міжнародні організації, які активно надавали допомогу та виконували моніторингову функцію.

Серед необхідних умов деокупації та мирної реінтеграції визначено такі: консолідованість та послідовність позицій політичного і військового керівництва; наявність потужної армії; здійснення санкційно-економічного та військово-політичного тиску на сторону-агресора; демілітаризація та контроль території; правосуддя та амністія з чіткими межами.

Перспектива подальших досліджень пов’язана з тим, що наявний досвід урегулювання конфліктів та реінтеграції у низці Балканських країн містить дієві механізми, які можуть бути адаптовані в Україні.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.