Ігор Наджафов » Уявлення про Східну Європу в мемуарах французьких військовослужбовців та політичних діячів наполеонівських війн
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Уявлення про Східну Європу в мемуарах французьких військовослужбовців та політичних діячів наполеонівських війн

Стаття
Написано: 2023 року
Розділ: Історична
Твір додано: 13.10.2023
Твір змінено: 13.10.2023
Завантажити: pdf див. (430.8 КБ)
Опис: № 12 (2023): Інтермарум: історія, політика, культура


Мета роботи: проаналізувати уявлення про Східну Європу в мемуарах французьких військових та політичних діячів наполеонівських війн, а також дослідити їхній внесок у формування поняття «Східна Європа».

Методологія: під час написання статті були використані як загальнонаукові (порівняння, ідеалізація, сходження від абстрактного до конкретного, контент-аналіз, наукове моделювання), так й спеціально-історичні (історико-генетичний, порівняльно-історичний, системно-структурний) методи дослідження.

Наукова новизна: полягає в тому, що праці з історії понять та інтелектуальної історії, присвяченні міркуванням та ідеям французьких мемуаристів наполеонівської доби про Східну Європу, є рідкістю. Автор статті пропонує збільшити науковий доробок у цьому напрямку.

Висновки: впродовж написання роботи розглянуто уявлення про Східну Європу в мемуарах французьких військовослужбовців та політичних діячів наполеонівських війн, а також висвітлено їхній внесок у формування поняття «Східна Європа».

Французькі мемуаристи вважали поділи Речі Посполитої помилкою, що дозволила Росії закріпитися у Східній Європі, вбачали у планах Наполеона по відновленню польської державності шлях до формування рівноваги в європейській політиці. Російську кампанію 1812 року нарікали важливою для усієї Європи, набула широкого розповсюдження характеристика росіян як «дикунів» та «варварів», для захисту від яких потрібно створити свого роду «бар’єр» у вигляді відродженої Польщі.

Литву та Польщу сприймали як північно-східну частину Європи, що відділяє європейську цивілізацію від величезних азійських просторів та експансіоністської Російської імперії, продовження розширення якої на захід вважали загрозою для європейців. Серед варіантів визначення культурно-цивілізаційного кордону між Європою та Азією пропонували колишню російську столицю Москву або «литовсько-руську» річку Дніпро.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.