Володимир Милько » Пантелеймон Куліш та Михайло Юзефович: міжособистісні відносини в контексті розвитку освіти
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Пантелеймон Куліш та Михайло Юзефович: міжособистісні відносини в контексті розвитку освіти

Стаття
Написано: 2019 року
Розділ: Наукова
Твір додано: 16.10.2020
Твір змінено: 16.10.2020
Завантажити: pdf див. (363.3 КБ)
Опис: Історіографічні дослідження в Україні: Збірник наукових праць / НАН України. Інститут історії України. – 2019. – Вип. 30.


У фокусі уваги автора – міжособистісні відносини Пантелеймона Куліша (1819–1897) та Михайла Юзефовича (1802–1889). Залучення матеріалів про розвиток освіти кінця 1830-х – 1840-х рр., аналіз епістолярної спадщини, листування третіх осіб та виявлення раніше непомічених деталей дозволило з’ясувати особливості їхнього спілкування. Завдяки цьому вдалося дещо по-іншому поглянути на П.Куліша: як людину зі своїми слабкостями, прагненням до самореалізації та матеріального добробуту, мінливим ставленням до оточуючих. Показано, що у різні періоди відносини двох діячів набували абсолютно протилежного характеру: від поваги і дружби – до образ та ворожості. Саме підтримка М.Юзефовича уможливила успішний розвиток вчительської кар’єри П.Куліша у 1841–1845 рр., появу його більшості праць того і пізнішого часу та знайомство з низкою авторитетних діячів і впливових чиновників. Тоді між ними склалися приязні взаємини, які проявлялися у турботі про стан здоров’я, сприянні у реалізації книг та їх розповсюдженні серед бібліотек закладів освіти, купівлі фарб і пензлів, пересиланні та розміні грошей, пошуку додаткових заробітків та ін. При цьому Пантелеймон Куліш постійно клопотав про підтримку своїх друзів і знайомих: Євгена Малавського, Івана Красковського, Івана Хільчевського, Петра Чуйкевича, Василя Білозерського, Федора Бодянського, Петра Соханського, Опанаса Марковича.

Подальша історія відносин зафіксувала, як мінімум, три перерви у їхньому спілкуванні: після подій 1847, 1863 та 1876 рр. І кожного разу, зіткнувшись із труднощами, зокрема, перешкодами у видавничій діяльності, П.Куліш першим ініціював відновлення спілкування з М.Юзефовичем. Лише у 1876 р. рішуча відмова останнього допомогти у надцятий раз спричинила остаточний розрив. Тож у пізніх творах письменника ми зустрічаємо переважно критичні та образливі висловлювання на адресу свого колишнього покровителя. Висловлено припущення, що багато подробиць відносин між цими двома діячами залишаються невідомими, а визначальними факторами зміни ставлення П.Куліша до М.Юзефовича були життєві перипетії, суспільно-політичні зміни та близьке оточення. Окремо констатовано, що результати дослідження жодним чином не піддають сумніву вагомий внесок П.Куліша у розвиток української науки та культури ХІХ ст.
Пов'язані автори:
Куліш Пантелеймон
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.