Ольга Мирославівна Мороз » Практичний досвід самоврядування італійської меншини Словенії
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Практичний досвід самоврядування італійської меншини Словенії

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 25.05.2023
Твір змінено: 25.05.2023
Завантажити: pdf див. (240.2 КБ)
Опис: Вісник Маріупольського державного університету. Серія: Історія. Політологія. – 2021. – Вип. 31-32.


Республіка Словенія – багатонаціональна держава, що постала на політичній мапі Центрально-Східної Європи внаслідок дезінтеграційних процесів у соціалістичній Югославії. Проблеми національних меншин значно загострилися наприкінці існування СФРЮ, не дивлячись на те, що югославські лідери приділяли неабияку увагу меншин ній проблематиці. Національні відносини у сучасній Словенії є спадком соціалістичного періоду. Лише дві національні меншини республіки користується конституційними правами та гарантіями – італійці та угорці. Словенська Конституція визначає ці меншини як автохтонні (історичні).

Пропонована публікація має на меті аналіз становища та політичної активності автохтонних меншин Словенії на прикладі італійської громади. Не дивлячись на те, що словенські італійці користуються широкою автономією у сфері освіти, мови, беруть активну участь у політичному житті держави, досі залишається ряд невирішених проблем співіснування італійської меншини та словенської більшості, які є спільними для обох автохтонних меншин і значною мірою торкаються всіх інших національних громад Республіки Словенія. Розселення італійців на території Словенії характеризується компактністю, що позитивно вплинуло на процеси консолідації меншини у справі захисту своїх конституційних прав та гарантій.

У статті аргументовано висновок автора, що словенське суспільство завжди відзначалося високим рівнем ксенофобії, що також розвинулася на основі наслідків дезінтеграційних процесів у соціалістичній Югославії. Концепт автохтономізму став своєрідною відповіддю суспільства на загрозу зовнішньої міграції, що на думку офіційної Любляни становить небезпеку для титульної нації та мови. Італійці та угорці в уявленні словенців та словенського уряду є меншим злом, порівняно з так званими неконституційними меншинами – вихідцями з колишньої СФРЮ.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.