Стефан Машкевич » How the elite survived: Konstantin Shteppa in german-occupied Kiev (1941–1943) (англ.)
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

How the elite survived: Konstantin Shteppa in german-occupied Kiev (1941–1943) (англ.)

Стаття
Розділ: Історична
Твір додано: 15.05.2024
Твір змінено: 15.05.2024
Завантажити: pdf див. (228.2 КБ)
Опис: Сторінки воєнної історії України: Збірник наукових статей / НАН України. Інститут історії України. – К., 2019. – Вип. 22.


Стаття являє собою тематичне дослідження, що сприяє розумінню того, як виглядало життя еліти тогочасного (українського) суспільства під нацистською окупацією.

Персонаж цього дослідження – історик Костянтин Штеппа, також відомий як Штепа (1896–1958), професор Київського університету до війни, який з початком окупації обійняв посаду ректора цього університету, а з грудня 1941 року став головним редактором щоденної газети «Нове Українське Слово». На цих посадах він не міг уникнути активної співпраці з окупантами.

Першоджерелом є інтерв’ю автора з дочкою Штеппи – Аглаєю Горман, народженою Штеппою (1924–2013), яка жила з батьком упродовж усієї нацистської окупації Києва. Ми намагаємося відповісти на такі конкретні питання:
Чому Штеппа вирішив залишитися в Києві (а не евакуюватись) та колаборувати?
Як член еліти та колаборант, що конкретно він зробив?
Що він від цього отримав?

Показано, що рішенню Штеппи залишитися – і, як наслідок, колаборувати – значною мірою сприяв його арешт 1938 року в рамках Великого терору. Він вийшов із в’язниці, але, очевидно, з образою на радянську владу. Основне, що принесла йому та його родині його позиція в суспільстві під час окупації – це квартира в престижній будівлі в центрі Києва. Його родина страждала від дефіциту продовольства й мусила міняти сімейні цінності на їжу. Штеппа не досяг багато як ректор університету, бо сам університет ледве функціонував; не міг він також проводити власну політику як головний редактор газети.
Пов'язані автори:
Штепа Костянтин
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.