Ірина Малик » Співвідношення базових сценаріїв повернення окупованих Російською Федерацією територій ОРДЛО та стратегії «безпечної реінтеграції»
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Співвідношення базових сценаріїв повернення окупованих Російською Федерацією територій ОРДЛО та стратегії «безпечної реінтеграції»

Стаття
Розділ: Наукова
Твір додано: 14.07.2022
Твір змінено: 14.07.2022
Завантажити: pdf див. (260.7 КБ)
Опис: Регіональні студії. – №27. – 2021.


У статті автор досліджує діяльність українського експертного середовища щодо побудови сценаріїв та вироблення стратегій повернення окупованих РФ територій ОРДЛО задля їх співвідношення з концепцією безпечної реінтеграції, котра з’явилась в українському інформаційному просторі у 2019 р. Паралельно із цим деталізуються терміни та поняття, як-от «реінтеграція», «деокупація» та «безпечність» задекларованих процесів. Дефініції цих понять особливо важливі сьогодні з огляду на багатогранність та багатоаспектність російської гібридної війни. Тож установлено, що сучасні наукові дослідження радше схильні вживати термін «деокупація» стосовно задекларованого владою процесу. Натомість термін «реінтеграція» не містить передісторії проблематики, а саме залишає в повітрі питання стосовно того, як саме ця реінтеграція відбулась (Сама по собі? Тоді їй повинні були передувати якісь деінтеграційні процеси? Які саме?)

З огляду на характер дослідження було проаналізовано діяльність українських аналітичних центрів, які займались проблематикою виокремлення сценаріїв повернення окупованих Російською Федерацією українських територій, як-от: Національного інституту стратегічних досліджень (проведено аналіз станом на 2015 рік), Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва (2020 рік) та аналітичного центру «Нова Європа» (2020 рік). Встановлена кількісна та якісна трансформація в часі щодо вироблення сценаріїв та виокремлення причин цього процесу.

На основі «Позиційного Документу щодо інституційного забезпечення політики безпечної реінтеграції на Сході України», опублікованого у 2020 р., розглянуто сутність сучасного розуміння українською владою процесу безпечної реінтеграції окупованих територій ОРДЛО. Встановлено, що основою забезпечення цієї політики (її матеріалізацією) мала би стати Програма діяльності Кабінету Міністрів України, затверджена в жовтні 2019 р. Проте вона, на противагу «Державній цільовій програмі відновлення та розбудови миру в східних регіонах України» (грудень 2017 р.), не містить конкретних тактичних кроків щодо стратегічного втілення «безпечної реінтеграції» (заходи, інфраструктурні проекти, виділені кошти).

Як підсумок, у статті проведено зведений аналіз сценаріїв деокупації, запропонованих переліченими вище аналітичними центрами, та виокремлено компоненти, що стали точкою відліку для появи концепції безпечної реінтеграції.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.