Іван Лисяк-Рудницький » Склонім чола
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Склонім чола

Стаття
Написано: 1940 року
Розділ: Історична
Твір додано: 28.05.2015
Твір змінено: 15.07.2025
Завантажити: pdf див. (141.9 КБ)
Опис: Склонім чола // На відсіч! Орган місцевої Організації Союзу Гетьманців Державників у Берліні. —1940. — Ч. 10-11. - Травень-Червень. — С.3-6. — Підпис: Іван Брусний. (Некролог по О. Назарукові).


Завантажений файл містить статтю під назвою "Склонім чола!", присвячену пам'яті доктора Осипа Назарука, який помер 31 березня 1940 року. Стаття написана з позиції прихильників гетьманського руху і висвітлює життя та внесок Назарука у справу українського державотворення.

## Анотація

Завантажений документ є некрологом, присвяченим доктору Осипу Назаруку, видатному діячу гетьманського руху, який помер 31 березня 1940 року. Текст написаний з глибокою пошаною та сумом за втратою, підкреслює його роль як "великого Вчителя, ідеольоґа й провідника" для "Козацького товариства" (ймовірно, йдеться про гетьманців). Автор наголошує на незмінній відданості Назарука національній роботі навіть у найскладніші часи еміграції та особистих труднощів. Він також згадує про його невтомну працю до самої смерті та віру в перемогу України.

## Огляд основних думок

### 1. Втрата видатного діяча

* **Нездоланна втрата:** Смерть доктора Осипа Назарука 31 березня 1940 року є величезною та "ненадолужимою" втратою для гетьманського руху. Він був "одним з найпередовіших лицарів" і "третім великим Вчителем, ідеольоґом і провідником" після Липинського і Томашівського.
* **Сум і повага:** "Козацьке товариство" (гетьманці) "похиливши голови, стоїть довкруги свіжої могили", віддаючи шану Покійному.

### 2. Внесок Осипа Назарука

* **Вірний служитель Гетьмана і Батьківщини:** Назарук був прикладом відданого служіння Гетьману та Батьківщині, і автор ставить питання, хто зможе його заступити.
* **Приклад лицарства та відданості:** Стаття закликає черпати сили та натхнення, "пригадуючи життя й лицарські подвиги Покійного".
* **Боротьба за Державу:** Назарук вірив, що під гаслом "Бог, Гетьман, Україна!" українці зможуть відвоювати свою Державу. Це гасло, на думку автора, зв'язує їх з предками і дасть перемогу над ворогами.
* **Оборона європейської культури:** Перемога України під цим гаслом дозволить їй "виповнити нову місію — оборонити европейську осілу культуру".
* **Любов і вдячність серед гетьманців:** Серед "братів-гетьманців щораз більше росла любов та вдячність для Д-ра Осипа Назарука", особливо серед тих, хто мав щастя зустрітися з ним особисто.

### 3. Назарук в еміграції

* **Вимушена еміграція:** Події вересня 1939 року (початок Другої світової війни, окупація західноукраїнських земель) змусили Назарука піти на еміграцію.
* **Труднощі емігрантського життя:** "Тяжка втеча та вбогий емігрантський побут нелегко приходилися немолодій уже людині".
* **Незламна відданість національній роботі:** Навіть у найскладніших умовах, коли "не один патентований націоналіст спокійнесенько набиває кишені", Осип Назарук "без слова скарги всеціло віддається національній роботі". Він не випускав пера з руки до дня смерті, незважаючи на відсутність гарантій щодо завтрашнього хліба.
* **Приплив енергії й оптимізму:** В останні, найтяжчі часи, Назарук демонстрував "приплив енергії й оптимізму".

### 4. Символічне значення смерті

* **Смерть вояка:** Назарук "впав як вояк на шляху, не дочекавши перемоги".
* **Місце в пантеоні:** Його місце "в пантеоні найближчих українських державників і патріотів остане вже назавжди".
* **Остання мрія:** До самої смерті він повторював: "Боже, хотілось би ще кавалок нашої України побачити".

Стаття завершується словами: "Великому Гетьманському Лицареві Вічная Память і Слава!" та закликом до всіх гетьманців.
Пов'язані автори:
Назарук Осип
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.