Іван Лисяк-Рудницький » Напрями української політичної думки
[додати інший файл чи обкладинку цього твору] [додати цей твір до вибраного]

Напрями української політичної думки

Нарис
Написано: 1991 року
Розділ: Публіцистика
Твір додано: 14.06.2012
Твір змінено: 15.07.2025
Завантажити: pdf див. (2.9 МБ)
Опис: Записки Наукового товариства імені Шевченка. - Том ССХХІI. Праці Історико-філософської секції. - Львів, 1990. - С. 45-70

З англійської переклала: Уляна Гавришків

Опис: Ivan LYSIAK-RUDNYTSKYI. THE TRENDS IN UKRAINIAN POLITICAL THOUGHT. The article by Ivan Lysiak-Rudnytskyi (1918-1984) discusses the development of main trends in Ukrainian political thought in modern era corresponding to the fourfold structure (Ukrainian nativism, communism, conservatism, integral nationalism). The author forecasts that Ukrainian political programs of the future will be less determined by peasants’ concerns than they were in the past, although the “village background” will remain a characteristic feature of Ukrainian thought for a long time to come. The most significant problem in the future evolution of Ukrainian thought will be the synthesis of antagonistic political and ideological trends. It requires that the nation's past and present spiritual and material achievements be regarded as the common inheritance; and the moral responsibility for the nation's mistakes and follies be shared by all groups of politicians.


Аннотація:
Документ "Напрями української політичної думки" Івана Лисяка-Рудницького аналізує еволюцію українських політичних ідей у XIX та XX століттях. Автор розглядає чотири основні напрями – консерватизм, радикалізм, соціалізм та націоналізм – та їхній вплив на українське суспільство та державність, відзначаючи парадоксальний внесок консерватизму.

Основні думки:

* **Хронологічні рамки та методологія**: Дослідження обмежується XIX та XX століттями, оскільки соціальна думка та політичні ідеології попередніх періодів суттєво відрізнялися і вимагали б іншого методологічного підходу. У цих століттях українські політичні ідеї розвивалися в середовищі, де зникали давні спадково-майнові ознаки, а традиційний сільський спосіб життя руйнувався.
* **Чотири основні напрями**: Українська політична думка у XX столітті розвивалася з чотирьох основних напрямів:
* **Консерватизм**: Хоча консерватизм був найслабшим за фізичною силою та підтримкою в масах, він зробив найбільший інтелектуальний внесок протягом століття. Український консерватизм прагнув синтезувати національні та загальнолюдські цінності, орієнтуючись на формування державності.
* **Радикалізм**: Він виник як реакція на соціальну несправедливість та національне пригнічення.
* **Соціалізм**: Соціалістичні ідеї були популярними серед української інтелігенції та робітників, але їхнє втілення в Україні часто відрізнялося від західноєвропейських моделей.
* **Націоналізм**: Український націоналізм пройшов складний шлях розвитку, від культурно-просвітницького до політичного та інтегрального.
* **Українська інтелігенція**: Автор зазначає, що українська інтелігенція, незважаючи на свою нечисельність та соціальну відсталість суспільства, виявила дивовижну творчу потенцію. Однак, її інтелектуальна продуктивність була непропорційно високою порівняно з її соціальним та економічним становищем.
* **Вплив на державність**: Ці напрями політичної думки відіграли ключову роль у формуванні української державності, хоча іноді їхні ідеї призводили до внутрішніх конфліктів та роз'єднаності.
* **Парадоксальний внесок консерватизму**: Незважаючи на те, що консерватизм був найменш поширеним серед мас, він виявився найпродуктивнішим з інтелектуальної точки зору, що свідчить про його глибоке розуміння потреб українського народу та держави.
* **Комунізм**: Автор зауважує, що радянській історіографії не вдалося знайти дореволюційних коренів українського комунізму. Більшовицькі групи існували до 1917 року, але їхнє членство складалося з міських етнічних меншин – росіян та зрусифікованих євреїв. Незначна кількість етнічних українців серед більшовиків свідчить про те, що комунізм не був природним явищем для українського суспільства.
 
Відгуки читачів:
 
Поки не додано жодних відгуків до цього твору.
 
Тільки зареєстровані читачі можуть залишати відгуки. Будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь спочатку.